Haitskí chlapci sa zabávajú na karnevale v hlavnom meste Port-au-Prince, ale zo severu sa blížia už povstalci. S Coca-Colou sa osviežili priamo na policajnej stanici v meste Cap.Haiten. FOTO - REUTERS, AP
Keď minulý týždeň asi 50 policajtov vyhnala z haitského mesta Hinche skupinka bývalých vojakov, ktorých bolo zrejme len pätnásť, neutiekli strážcovia zákona len do najbližšieho mesta a na najbližšiu policajnú stanicu. Slabo vyzbrojení, vycvičení a s bojovým duchom na nule utekali až na západné pobrežie zbedačenej karibskej krajiny. Po ceste za sebou nechali zatarasený most a skrížené nákladné auto, len aby ich prenasledovatelia nedostihli.
Len málokto verí, že by 5000 miestnych policajtov mohlo odraziť ozbrojené povstanie, ktoré pred dvoma týždňami začalo v meste Gonaives a teraz sa rozšírilo na celý sever. Neverí tomu ani vláda a polícia opustila desiatku miest po útokoch zmesky ozbrojených gangov, civilistov a v poslednom čase aj profesionálnych polovojenských síl vedených neslávne známym bývalým šéfom popravnej čaty. Osem ozbrojených mužov, ktorí tvrdia, že sú haitskí policajti, dorazilo cez víkend v loďke na Jamajku a úradom povedali, že utiekli cez more potom, čo napadli ich stanicu.
Haitská polícia sa pritom nemohla v minulosti sťažovať na nedostatok zahraničnej pomoci. Bola zostavená pod dohľadom OSN potom, čo sa s pomocou intervencie 20-tisíc amerických vojakov v roku 1994 vrátil k moci demokraticky zvolený prezident Jean-Bertrand Aristide. Vtedy rozpustil armádu, ktorá ho tri roky predtým v krvavom prevrate zosadila.
Čo sa teda pokazilo? Kritici tvrdia, že najmä prezident Aristide, bývalý kňaz z chudobnej štvrti, ktorý býval velebený ako prorok demokracie a obhajca haitských chudobných. Teraz čelí obvineniam z korupcie a politicky motivovaného násilia. Na miesta profesionálnych policajných veliteľov boli vymenovaní jemu verní civilní správcovia a napríklad policajti, ktorí sa zapojili do obchodu s drogami, neboli nikdy potrestaní, ale preložení na lukratívnejšie miesta, tvrdia kritici.
„Vynaložili sme počas niekoľkých rokov milióny dolárov na výcvik nových policajných síl a prácu poradcov," hovorí Ernest Preeg, ktorý bol americkým veľvyslancom na Haiti začiatkom 80. rokov pred americkou intervenciou. Teraz sú takmer všetci policajti, ktorých zahraniční poradcovia vyškolili, preč. Zahraničná pomoc pre políciu rovnako ako milióny dolárov inej pomoci pre najchudobnejšie krajiny na americkom kontinente bola zrušená po zmanipulovaných voľbách v roku 2000.
V čase, keď je ďalší osud Aristideho režimu na vážkach, sa začína hovoriť o novom medzinárodnom pokuse vybudovať na Haiti profesionálne policajné sily. Situácia polície je len jedným symptómom chudoby haitských inštitúcií. Súdy fungujú podľa ľubovôle sudcov. Pre spor medzi Aristidom a opozíciou nemá krajina parlament. Je to takmer anarchia.
(reuters)