MOSKVA - Čečeni a Inguši si včera pripomenuli 60. výročie deportácií príslušníkov ich národov z Kaukazu do Strednej Ázie a na Sibír, ktorú nariadil vtedajší sovietsky vodca Stalin. Na námestí Lubianka v centre Moskvy sa pri pamätníku obetí represií sovietskeho režimu konala pietna spomienka na tisíce obetí deportácií. Účastníci žiadali ukončenie vojny v Čečensku a protestovali proti politike súčasného ruského vedenia a prezidenta Vladimira Putina. Polícia zadržala dvoch organizátorov tohto údajne nepovoleného podujatia.
Výročie deportácií koliduje s Dňom obrancu vlasti, ktorý v Rusku bujaro slávia príslušníci ozbrojených síl aj ich rodiny, pričom mnohí z nich slúžia, alebo slúžili v Čečensku.
Až po smrti Stalina sa v roku 1957 štát za brutálne presídľovanie Čečenom a Ingušom oficiálne ospravedlnil. Kým v roku 1939 z čečensko-ingušskej republiky deportovali asi 92-tisíc Ingušov a 360-tisíc Čečenov, späť sa vrátilo len 232-tisíc ľudí. Spomienku na deportácie si mnohí spájajú so stále trvajúcou rusko-čečenskou vojnou. Mnohí Čečeni tvrdia, že nevidia rozdiel v tom, ako sa k nim správa dnešné Rusko, a ako sa správal kedysi Stalin.
Spomienka na stalinské deportácie včera prebehla aj vo Varšave a vo Viedni. (čtk, tasr)