policajnej jednotky známej ako „červené barety. Medzi obžalovanými je bývalý šéf Miloševičovej tajnej polície Rade Markovič a jeho zástupca Milorad Bračanovič.
Hlavný obžalovaný Milorad Lukovič je stále na úteku a bude súdený v neprítomnosti. Lukovič, známy pod prezývkou Legija, je bývalým policajným dôstojníkom. Podozrievajú ho aj zo zosnovania atentátu srbského premiéra Zorana Djindjiča v marci minulého roka. Práve pri vyšetrovaní atentátu na Djindjiča polícia odhalila údajných vrahov Stamboliča.
Ivan Stambolič bol 25. augusta roku 2000 unesený a ešte v ten deň zavraždený. Jeho vraždu si údajne objednal sám vtedajší juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. Miloševičovo meno však v procese nefiguruje, keďže ho teraz súdi iný súd, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu za vojnové zločiny, v deväťdesiatych rokoch spáchané v Chorvátsku, Bosne a Kosove. Srbská justícia nemá právo začať proces proti Miloševičovi bez súhlasu ICTY. Miloševič je podozrievaný z toho, že nariadil vraždu svojho bývalého patróna, neskôr politického oponenta a predpokladaného vyzývateľa v prezidentských voľbách, ktorých sa však Stambolič nedožil. Miloševičova manželka Mirjana Markovičová, ktorá sa podľa predpokladov od februára 2003 ukrýva v Rusku, čelí obvineniu z podnecovania na vraždu.
V júni 2000 opozičný politik Vuk Draškovič vyviazol s ľahkými zraneniami z pokusu o zabitie, keď naň v jeho rezidencii v čiernohorskom letovisku spustili paľbu príslušníci špeciálnej polície.
Ivan Stambolič zmizol v belehradskom parku mesiac pred voľbami, v ktorých Miloševič padol. Jeho telo našli v lese na severe Srbska so strelnými ranami na hlave. (čtk, tasr)