Irackí policajti a americkí vojaci prehliadajú miesto explózie.
KIRKÚK, KUVAJT - Iracká policajná stanica sa opäť stala terčom útoku. Silná nálož umiestnená v automobile vybuchla včera ráno blízko stanice v kurdskej štvrti severoirackého mesta Kirkúk. Zahynulo 10 ľudí, najmenej 45 hospitalizovali. Medzi obeťami sú irackí policajti aj štyria civilisti. Atentát sa odohral vo štvrti obývanej prevažne Kurdami.
Kirkúk leží severne od hlavného mesta Bagdadu v takzvanom sunnitskom trojuholníku, ktorý je od zvrhnutia režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna najčastejšie dejiskom útokov proti cudzím štátnym príslušníkom i predstaviteľom novej miestnej správy. Tých útočníci nazývajú kolaborantmi. Priamo v meste však až doteraz k veľkému útoku nedošlo.
Atentát v Kirkúku je najmenej tretím útokom na irackých policajtov od začiatku roka.V celom Iraku už takto zahynulo viac ako 300 policajtov. Strážcovia nového poriadku sa často sťažujú na nedostatočnú výzbroj (majú k dispozícii obvykle len staré ruské samopaly) a tiež na to, že im spojenecké vojská v krajine neposkytujú žiadnu ochranu.
Pre rebelantov bol včerajšok ideálnym dňom na upútanie pozornosti. Krajinu navštívil americký minister obrany Donald Rumsfeld. „Mám dojem, že zakaždým, keď prídem do Iraku, vidím zlepšenia," vyhlásil Rumsfeld optimisticky v irackej televízii. „V júli minulý rok tu ešte neboli žiadne iracké bezpečnostné sily. Teraz, vo februári 2004 tu máme viac ako 210-tisíc Iračanov v bezpečnostných jednotkách," dodal.
Rumsfeld dorazil do Bagdadu z Kuvajtu. Tam dozeral na začiatok rotácie amerických ozbrojených síl. Ide o presun asi štvrť milióna vojakov z Kuvajtu do Iraku alebo späť. Irak opustí asi 130-tisíc amerických vojakov, kým 110-tisíc čerstvých mužov ich nahradí. Vojenskí plánovači budú koordinovať desiatky lodí a lietadiel. Do mája, keď bude striedanie dokončené, vyšle Pentagon do oblasti 450-tisíc ton bojovej techniky, opačným smerom bude odoslaných 700-tisíc ton výzbroje. (čtk, reuters, zo)