Pred haagskym súdom stáli Izraelčania s fotografiami obetí palestínskych teroristických útokov. FOTO - REUTERS
Na palestínskych územiach bol včera deň hnevu. Palestínčania symbolicky „pálili" bezpečnostnú bariéru. FOTO - REUTERS
Izrael, Európska únia a Amerika si myslia, že súd o bariére nemá rozhodovať - ide totiž o politický, nie právny problém. Proti nim stojí časť Ligy arabských štátov a skupina rozvojových krajín. Tie sa na pojednávaní zúčastňujú, ostatní zaslali len písomné stanoviská. Neznamená to však, že Američania a Európania stavbu bariéry v súčasnej trase schvaľujú - skôr naopak. Boja sa však nepriaznivého dosahu rozhodnutia súdu na celý mierový proces. Tvrdia tiež, že súd môže efektívne rozhodnúť len vtedy, keď jeho jurisdikciu uznávajú obe strany sporu.
Pred budovou haagskeho súdu sa včera začala aj ďalšia fáza boja o verejnú mienku. Izrael tam postavil vyhorený autobus č. 19. Pred tromi týždňami v ňom samovražedný atentátnik v Jeruzaleme zabil 11 ľudí. Skupina rodinných príslušníkov držala v rukách plagáty s portrétmi viac ako 900 obetí atentátov. Títo ľudia hovorili: ak sa skončí terorizmus, padne aj múr. V nedeľu sa im opäť potvrdilo, že múr je potrebný. Ďalší samovrah v autobuse zabil osem ľudí.
Na inom mieste a z bezpečnostných dôvodov aj v inom čase proti bariére protestovali Palestínčania a propaletínske skupiny. Pridali sa k nim ultraortodoxní rabíni, pre ktorých je svetský židovský štát neprijateľný.
Na palestínskych územiach bol vyhlásený „deň hnevu". Palestínsky vodca Jásir Arafat hovoril o „apartheide, ktorý mení naše mestá na väzenia a našich ľudí na väzňov", na pochodoch palestínskymi mestami sa zúčastnil aj premiér Kurája a duchovný vodca Hamasu šejch Jásin. Demonštrantov, ktorí hádzali kamene, rozháňala izraelská armáda slzným plynom.
Včera sudcovia vypočuli stanovisko palestínskej samosprávy a „spriatelených" režimov zo Saudskej Arábie či Južnej Afriky. Palestínske argumenty proti múru sú známe už mesiace: zaberá palestínske územia, znemožní vznik palestínskeho štátu, znižuje kvalitu života Palestínčanov, neprirodzene rozsekla teritóriá a proti terorizmu je neúčinná. Palestínčania chcú dosiahnuť, aby múr Izrael zbúral. Ten však hovorí maximálne o úpravách jeho trasy.
Hoci rozsudok nepadne skôr ako o niekoľko mesiacov a nemá záväzný charakter, je jasné, že výrok súdu bude mať vplyv na riešenie blízkovýchodného procesu aj na obraz židovského štátu vo svete. Jeruzalem sa obáva, že negatívne stanovisko súdu by mohlo dokonca spôsobiť až zavedenie medzinárodných sankcií. To je však, aspoň dnes, veľmi nepravdepodobné.