Deti dostávajú denne rehabilitačné procedúry, cvičia ich reč či motoriku. Ale aj sebaobsluhu, chôdzu trojkolkovými chodúľkami a barličkami.
FOTO - AUTORKA
Poisťovňa doteraz preplácala trojmesačné pobyty, ktoré sa predĺžili, ak si to zdravotný stav dieťaťa vyžadoval. Podľa novej smernice majú deti nárok iba na dva štrnásťdňové pobyty ročne. „Prvý týždeň by sa deti iba adaptovali a sotva by sa nastavili na režim, už by museli ísť domov. S postihnutým dieťaťom však treba pracovať neustále," hovorí riaditeľka Valéria Lourensová. Dodáva, že ak sa smernica naplní, zariadenie, ktoré má desať zamestnancov, neprežije.
Rehabilitačné sanatórium má pre deti do roka ambulanciu a pre deti do ôsmich rokov stacionár. Rodičia nosia deti najmä na dopoludňajší pobyt, kde sa im venujú odborníci. Dostávajú denne rehabilitačné procedúry, cvičia ich reč či motoriku. Ale aj sebaobsluhu, chôdzu trojkolkovými chodúľkami a barličkami. „Deti sa k nám tešia, matky aspoň trocha odbremeníme, niektoré sa tak môžu aj zamestnať," hovorí detská sestra Ingrid Henčeková. Zariadenie je vybavené špeciálnymi pomôckami, všetky kúpili sponzori.
„Ľuboško sa narodil s rázštepom chrbtice. V pôrodnici mi odporúčali, aby som ho dala do ústavu. Po štyroch rokoch cvičenia v centre chodí, aj keď má od kolien dole ochabnuté svalstvo. Doma cvičiť nechce," hovorí Zlata Depešová.
„Mojej dcérke s kombinovaným postihnutím pobyty tiež pomáhajú. V zariadení úplne ožije. Bolo by mi ľúto, keby zostala doma," hovorí Iveta Oravcová.
Rodičia detí, ktoré stacionár navštevujú, napísali list riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v ktorom nesúhlasia s obmedzovaním pobytov. „Postihnutým deťom už nebude poskytovaná adekvátna dlhodobá liečba, čím strácajú šancu zariadiť sa do života ako plnohodnotní ľudia. Takto sa vyrába ďalšia generácia invalidov a ťažko telesne postihnutých, ktorí budú odkázaní na starostlivosť štátu," píše sa v liste. Tento problém sa týka všetkých podobných zariadení na Slovensku, ktorých je asi dvadsať.
Nová smernica nadobudla platnosť prvého januára, no deti sú v zariadení na pobytoch ešte po starom. Hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký sa vyjadril, že poisťovňa má záujem na udržaní zmluvného vzťahu s Detským rehabilitačným centrom v Nitre. „Poisťovňa stanovila dĺžku pobytu na liečbu v odborných ústavoch a sanatóriách na základe stanoviska hlavných odborníkov ministerstva zdravotníctva a konzultantov poisťovne, napriek tomu vyvolali nesúhlas," dodáva Velecký. Konzultácie preto naďalej pokračujú a pripustil, že výsledkom môže byť aj zmena pôvodne stanovenej dĺžky pobytu.
JANA BEŇOVÁ