Koruna si minulý týždeň vybrala oddychový čas. Po predchádzajúcich maximách sa totiž oproti euru oslabila o 10 halierov na úroveň 40,55, obchodovanie totiž bolo pokojné a chýbal mu výraznejší impulz. Tento týždeň vo štvrtok sa pozornosť trhu sústredí na odložené zverejnenie výsledkov zahraničného obchodu. Odložilo sa aj rozhodnutie automobilky Hyundai, či umiestni svoj závod na Slovensku alebo v Poľsku - na polovicu marca. To teda kurz nateraz ovplyvňovať nebude.
Dolár mal zmiešané výsledky
Americký dolár dokázal svoj predchádzajúci pokles vystriedať miernym zhodnocovaním. Koncom týždňa sa posilnil oproti japonskej mene na dvojmesačné maximum 109,31 jenu za dolár. Oproti euru sa mu nedarilo až tak výrazne, keď euromena v stredu dosiahla nové maximum 1,2927 dolára za euro, no napokon bola bilancia za celý týždeň oslabenie o dva centy na 1,273 dolára za euro. Americkú menu už dlhšie oslabujú obavy z vysokých deficitov a nízke úroky.
Burzy okrem Wall Street stúpli
Najsledovanejšie svetové akciové burzy rástli, výnimkou však bola burza v New Yorku. Tam piatkový pokles stiahol akciové indexy pod hodnoty z predchádzajúceho týždňa. Index Dow Jones sa oslabil o 0,08 percenta na 10 619,03 bodu a technologický Nasdaq o 0,76 percenta na 2037,93 bodu. Západoeurópske akcie vo štvrtok dosiahli maximá za uplynulých 19 mesiacov.
Ceny ropy sa držia vysoko
Svetové ceny ropy sa veľmi nezmenili. Stále sa držia vysoko, kam sa dostali po prekvapivom rozhodnutí ropného kartelu OPEC o znížení produkcie. Cena kľúčového termínového kontraktu na severomorskú ropu Brent zakončila týždeň v Londýne na 30,70 dolára za barel, čo je nárast o 13 centov. Cena americkej ľahkej ropy klesla o 36 centov na 34,20 dolára za barel.
Zlato kleslo v piatok na dvojtýždenné minimum 403,8 dolára za trójsku uncu. K jeho poklesu prispeli okrem posilnenia dolára aj pokračujúce špekulácie o možných predajoch zlata centrálnymi bankami.
(čtk, sita, bro)