Prezident Schuster si včera od ministrov vypočul, že situácia nie je dramatická a od Kláry Orgovánovej si vypočul opak. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Krádeže skupín Rómov v obchodov na východe Slovenska nie sú podľa ministra vnútra Vladimíra Palka ničím dramatickým. „Netreba si pliesť dramatický pojem rabovanie s bežnou kriminalitou, ktorá sa pácha každý deň," povedal včera po stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom.
Prezident si pozval na Palka spolu s ministrom sociálnych vecí Ľudovítom Kaníkom. Obaja ministri ho informovali, že situáciu „monitorujú".
„Posledných 24 hodín je pokoj, každé sídlo, kde bývajú Rómovia, je monitorované. Hliadky zisťujú, či tam nedochádza k pokusom organizovať sa a páchať krádeže, na východe sú pripravené jednotky poriadkovej polície aj pohotovostných útvarov," povedal Palko.
V rovnakom čase vydali agentúry správu o ďalšom rabovaní predajne potravín v obci Kameňany v okrese Revúca, odkiaľ si Rómovia odniesli tovar asi za 70-tisíc korún. Žiaden obchodník nepožiadal zatiaľ o policajnú ochranu.
„Naše informácie jednoznačne podporujú tvrdenie, že v pozadí týchto udalostí sú úžerníci, ktorí prichádzajú o svoje nečestné zdroje príjmov," povedal Kaník. K podnecovaniu Rómov sa podľa neho pridávajú aj niektorí politici. Rezort práce nebude nový sociálny systém meniť, naopak, bude sa snažiť, aby sa „rozbehol čo najskôr tak, ako je nastavený".
Palko vyzval Rómov, aby nahlasovali prípady úžery. „Nie je možné, aby kryli trestnú činnosť úžerníkov, ktorých sú obeťou." Na otázku SME, čo okrem výzvy Rómom polícia proti úžerníkom podnikne, neodpovedal.
„Z trestného činu úžery nebol tento rok nikto obvinený," povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Magdaléna Fečová. Rozpracované prípady podľa nej polícia má, ale často sa ich nepodarí doriešiť, pretože svedkovia nechcú svedčiť.
„Nepamätám si takýto prípad, som tu asi mesiac," potvrdila hovorkyňa košického riaditeľstva Jana Demjanovičová. Hovorca okresného riaditeľstva v Poprade potvrdil, že v minulom roku evidovali v okrese Poprad tri oznámenia úžery, v okrese Stará Ľubovňa štyri a v Kežmarku šesť. Potvrdilo sa päť prípadov. Nevedie sa však evidencia, či išlo o úžeru voči Rómom.
Správa o bezpečnostnej situácii Slovenska hovorí, o troch trestných činoch úžery za rok 2003, väčšinou však išlo o zneužitie dôvery starých ľudí pri podpisovaní zmlúv. (haj)