Tam sa pred nákupným strediskom Paričan okolo pol šiestej večer zhromaždila skupina Rómov. Polícia ich vytlačila z centra mesta, ale Rómovia sa bránili hádzaním kameňov a prázdnych fliaš. Poškodili niekoľko objektov a dve policajné autá.
U prezidenta Schustera sa včera v súvislosti s rabovaním striedali návštevy, ktoré si pozval. Ponúkli mu verzie od najoptimistickejšej až po najpesimistickejšiu.
Prví prišli minister práce Ľudovít Kaník a vnútra Vladimír Palko a tvrdili, že majú situáciu pod kontrolou. Splnomocnenkyňa vlády pre rómsku problematiku Klára Orgovánová naopak tvrdila, že situácia je vážna.
V podvečer sociológovia a politológovia zas presviedčali, že hrozia oveľa väčšie sociálne nepokoje, a k Rómom sa môžu pridať aj ďalšie sociálne slabé vrstvy.
Posledné rabovanie bolo na území Slovenska zaznamenané v roku 1918, pripomínali odborníci. Dnešný problém podľa nich môže byť začiatkom väčšej vlny, ktorá sa momentálne nedá odhadnúť. „Treba urobiť také kroky, ktoré by viedli k upokojeniu situácie," povedal hovorca prezidenta Ján Füle. Medzi sociológmi boli Ľudmila Benkovičová, Peter Mach, Erika Kvapilová.
„Podľa prieskumov verejnej mienky aj podľa posledného spotrebiteľského barometra sa prejavili väčšie obavy obyvateľov a pokles spotrebiteľskej dôvery," povedal šéf Štatistického úradu Peter Mach.
Sociológovia poukazujú na veľké rozdiely medzi regiónmi. Najhoršia situácia je na východe, na čo poukázala aj Európska komisia. Porovnávala HDP regiónov pristupujúcich krajín a kúpnu silu. Výsledky ukázali, že Košický a Prešovský kraj patria medzi najchudobnejšie regióny pristupujúcich štátov. Bratislavský región je druhý - za pražským.
Odborníci prezidentovi na otázku, či existujú dôveryhodné prieskumy, ktoré by odzrkadľovali, či reformy, ktoré sa práve robia, vychádzajú z nejakej „reálnej bázy", a či je jasné, aké budú ich dosahy, odpovedali, že nič také nie je.