"Nie je to ani spravodlivé ani opodstatnené. Keď sa konali rokovania o tejto otázke v roku 2001, viaceré krajiny EÚ tvrdili, že nezavedú reštrikcie a že naši občania budú môcť ísť pracovať k nim po 1. máji," vyhlásil slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan v rozhovore s agentúrou. Prechodné obdobie do doby voľného pohybu pracovníkov stanovili od začiatku len Nemecko a Rakúsko, ako krajiny hraničiace s novými členskými štátmi EÚ.
Slovenský sociológ Michal Vašečka tvrdí, že si súčasná EÚ s hrôzou uvedomila, že prijíma krajiny, o ktorých takmer nič nevie. Podľa viacerých štúdií však neexistuje žiadne riziko, že Západ zaplaví vlna prisťahovalcov z Východu. Väčšina tých obyvateľov strednej a východnej Európy, ktorí chceli pracovať na Západe, už tak urobila často na prerušované alebo sezónne práce, pripomína AFP.
Najradikálnejšie sa k tejto otázke stavia bývalý litovský minister hospodárstva Eugenijus Gentvilas, ktorý apeloval na svoju krajinu, aby porušila už prijaté záväzky, napríklad o uzavretí jadrovej elektrárne Ignalina. "Neplazme sa do Európy, ukážme svoje zuby," vyzýva Gentvilas.