Ikar, Bratislava 2003, preložil Otakar Kořínek
Dve sestry, Táňa a Dáša, žijú v malom leningradskom byte. Deň, keď Hitler zaútočí na Sovietsky zväz, je pre Táňu dvojnásobne pamätný. Je to začiatok vojny a dlhej strastiplnej púte, a zároveň deň, keď stretáva svoju prvú lásku. Na veľké prekvapenie oboch však Alexander, jej nový známy, pozná Táninu sestru Dášu, ktorá je doňho bezhlavo zaľúbená. Na pozadí ťažkých vojnových udalostí a blokády Leningradu sa upevňuje tajná láska, pričom do hry vstupuje aj nebezpečné tajomstvo Alexandrovho pôvodu, ktoré je aspoň také deštruktívne ako vojna sama.
Květa Legátová: Pro každého nebe
Labyrint, Praha 2003
Po českom filme Želary, ktorý je nominovaný na Oscara, už netreba Květu Legátovú predstavovať. Česká spisovateľka, autorka baladických kníh Želary a Jozova Hanule prichádza tentoraz so súborom komorných drám Pro každého nebe. Osem dialógov, ako ich sama nazýva, vznikalo v priebehu celej druhej polovice dvadsiateho storočia. Dialógy predstavujú autorku ako vášnivú diskutérku, ktorá má na veci jasný názor:
John Gribbin: Pátrání po velkém třesku
Columbus, Praha 2003, preložil Zdeněk Urban
Napínavý príbeh vesmíru od samého začiatku až do dnešných dní. Čo sa to vlastne stalo na začiatku času? Naozaj nastal nejaký „veľký tresk"? To je len nepatrný diel otázok, ktoré si ľudstvo kladie a na ktoré sa snaží hľadať odpovede. Zdá sa, ako by zložitým teóriám nedokázal porozumieť nikto s výnimkou geniálnych vedcov typu Alberta Einsteina, Stephena Hawkinga a ďalších. Omyl! Svet kozmológie, kvantovej fyziky a ostatných vied sa vám s Johnom Gribbinom bude zrazu zdať jasný a prehľadný.
Rudolf Chmel: Moje slovenské pochybnosti
Kalligram, Bratislava 2004
Vo svojej zbierke esejí, ktoré vznikali v posledných rokoch, sa súčasný minister kultúry zaoberá problémami slovenskej identity v rámci stredoeurópskeho, či presnejšie najmä maďarského a českého regiónu. Rudolf Chmel vnáša svoje „slovenské pochybnosti" do uvažovania o tom, odkiaľ Slováci pochádzajú a kam sa asi budú uberať ich cesty v najbližšej budúcnosti.
Marián Pauer: Martin Martinček
Matica slovenská 2004
Komplexná retrospektíva legendárnej postavy slovenskej fotografie Martina Martinčeka. Rodák z Liptova vo svojej tvorbe vzdáva hold jednoduchým, obyčajným ľuďom, žijúcim v tvrdých podmienkach, ktoré ich naučili skromnosti a nepoddajnosti. Vo vyše stopäťdesiatstranovej knihe nájdete okrem fotografií aj výpovede umelca o jeho tvorivej a životnej filozofii. Texty sú v slovenčine aj v anglickom jazyku.
(ba, her)