
Efektný let Nóra Roara Ljökelsöeya, nového majstra sveta v pretekoch jednotlivcov v letoch na lyžiach v Planici. Na malom zábere Nór bozkáva dve zlaté medaily, druhú pridal v pretekoch družstiev. FOTO REUTERS, ČTK/AP
Aj keď vo Svetovom pohári skokanov na lyžiach vedie v aktuálnom poradí Fín Janne Ahonen, najdôležitejšie preteky tejto zimy vyhrali jeho nórski rivali. Na Turné štyroch mostíkov triumfoval na prelome rokov Sigurd Pettersen a zlatú medailu v letoch na mamuťom mostíku K-185 v Planici vybojoval počas uplynulého víkendu Roar Ljökelsöy. Navyše nórske kvarteto Romören, Pettersen, Ingebrigtsen, Ljökelsöy pridalo včera v slovinských Alpách ďalšie zlato aj v premiérovej súťaži družstiev na MS.
Ljökelsöy nie je žiadny nováčik, má 27 rokov, ale v medzinárodných súťažiach sa začal výraznejšie presadzovať až v poslednom roku. V Planici z neho vyžarovalo sebavedomie, na titul zaútočil zo 4. miesta po piatkovom prvom dni - namerali mu lety dlhé 191,5 a 221,5 m. V sobotu sa nedal vyviesť z miery zložitými poveternostnými podmienkami, hustým snežením, zlepšil sa na 222 m a pridal ešte 210,5 m. Súčtom bodov 832,1 odsunul za seba Fínov Ahonena s 814,1, Kiurua s 813,0 aj vedúceho pretekára po prvom dni, Nemca Spätha s 808,8 b. Jediný slovenský zástupca Martin Mesík zabodoval do SP na 29. mieste.
Ljökelsöy získal pre Nórsko druhé zlato zo svetového šampionátu v letoch po Fidjestölovi z roku 1988 v Oberstdorfe.
Za úspechmi nórskych skokanov na lyžiach v poslednom období stojí fínsky tréner Mika Kojonkoski. V dramatických nedeľňajších pretekoch družstiev zdolali Nóri v súboji o prvé miesto práve jeho krajanov. Ljökelsöy zvesil zlaté medaily Fínom z krku záverečným letom dlhým 225 m.
„Nemáme žiadne tajomstvá. Základom našich víťazstiev je skvelý tímový duch, pozitívna energia a tvrdá práca v tréningu," povedal o úspechoch nórskych reprezentantov tréner Kojonkoski. Hoci Ljökelsöy súťaží vo Svetovom pohári už desať sezón, prvenstvá prišli až v poslednom roku. „Má obrovský hlad po víťazstve, v tréningu sa chce stále zlepšovať," doplnil Kojonkoski.
Ljoeken, ako Nóri prezývajú nového majstra sveta z mestečka Orkdal, sa v Planici predstavil v oslnivej forme. Dosiahol svoj životný úspech v individuálnych pretekoch a zdupľoval ho víťazstvom Nórska v družstvách. Viac sa už nedalo vyhrať. (tvo)