Volebná účasť je tak najnižšia od víťazstva iránskej islamskej revolúcie v roku 1979 a nižšia aj ako v roku 2000, keď k volebným urnám prišlo 67 percent voličov.
Na voľbách sa podľa ministerstva vnútra mohlo zúčastniť 46,3 milióna voličov. Konzervatívna Rada pozorovateľov tvrdí, že celkový počet ľudí oprávnených voliť je len 43 milióna, čo by znamenalo volebnú účasť 55 percent. Konzervatívni vodcovia prezentovali hlasovanie ako úder americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, ktorý by sa vraj podľa nich radoval, keby legitimitu republiky podlomila silná neúčasť na voľbách.
Práve účasť bola jedným z dôležitých a veľmi sporných momentov volieb. Na hlasovaní sa nezúčastnili reformátorské strany, ktoré mali od roku 2000 v parlamente väčšinu. Na protest proti tomu, že z boja bolo vopred vylúčených viac ako 2400 liberálnych kandidátov vrátane 89 súčasných poslancov, vyzvali na bojkot volieb aj obyvateľov.
Sčítanie hlasov sprevádzali rozporné informácie. Odhady ministerstva vnútra, na čele ktorého stoja reformátori, sa pohybovali okolo 40 až 45 percent. Štátne oznamovacie prostriedky predpovedali okolo 60 percent.
Úradník ministerstva vnútra, ktorý nechcel byť menovaný, ešte pred oznámením volebnej účasti uviedol, že úrad bol pod obrovským tlakom rôznych konzervatívnych inštitúcií, aby umelo zvyšoval účasť tak, aby zodpovedala predbežným odhadom televízie a rozhlasu.
Doteraz uverejnené čiastočné výsledky volieb ukazujú, že konzervatívci podľa očakávania získajú pohodlnú väčšinu v parlamente. V 290-člennom zákonodarnom zbore majú už 135 mandátov, zatiaľ čo reformátori len 65.
Dá sa očakávať, že reformátori výsledok volieb, ale aj vierohodnosť údajov o účasti spochybnia. Zmanipulované voľby totiž môžu znamenať koniec pokusu opokojnú a ústavnú demokratizáciu krajiny auvoľnenie pomerov nastolených islamskými fundamentalistami. Tí majú v krajine stále rozhodujúcu moc, ich ideály však väčšine Iráncov, hlavne mladých ľudí, hovoria stále menej. Tých trápi skôr ekonomická kríza a medzinárodná izolácia krajiny, ktorá je dôsledkom vlády konzervatívnych duchovných.
Predbežné oznamovanie výsledkov už vyvolalo v krajine nepokoje, pri ktorých bolo zabitých osem ľudí a 16 ďalších zranených. Zrážky vznikli v dvoch mestách v južnej časti krajiny medzi nespokojnými stúpencami prehrávajúcich kandidátov a políciou. (pm, čtk)