Do jeho rodnej osady Kutama, asi 80 kilometrov na západ od hlavného mesta Harare, sa zišli tisícky hosti, mnohí z nich v helikoptérach. Krajinu pritom trápi chronicky nedostatok nafty a benzínu.
Oslavu odštartovala katolícka omša, hoci Mugabeho režim podľa vlastného vyjadrenia v Zimbabwe „vedie marxistickú revolúciu". Ta niekdajšiu belošskú pôdu teoreticky prerozdeluje černošským bezzemkom. V praxi však farmy končia v rukách pohlavárov vládnej strany Zanu-PF, alebo rovno v plameňoch.
Po omši sa k oblohe vzniesli desiatky modrých, fialových a zlatých balónikov, aby nad Kutamou vytvorili efekt obrovskej osemdesiatky. Mugabe sfúkol všetkých osemdesiat sviečok na torte, čím otvoril aj prepychovú hostinu v krajine, kde polovica z 13-miliónovej populácie žije z humanitárnej pomoci.
Diktátor a hostia si potom vypočuli vystúpenia detského a policajného speváckeho zboru. Nechýbala ani miestna verzia piesne Marilyn Monroe „Happy Birthday, Mr. President", pôvodne venovaná americkému prezidentovi J.F. Kennedymu.
Po nej nasledovali gratulácie rodiny a hostí. Podľa slov jeho druhej manželky Grace bol diktátor „veľmi dobre vychovaný, čo je tiež dôvod, že sa dožil takého vysokého veku". „Boh mu dopraj ešte veľa rokov, aby mohol naše deti inšpirovať svojou disciplínou."
Mugabeho mladšia sestra Sabina prítomným prezradila, že jej brat bol „študijný typ od najranejšieho detstva. Ku kravám, ktoré pásol v okolí Kutamy, si vždy bral knihy".
„Náš vodca, povedzme to celkom úprimne, je najlepší na svete a do Zimbabwe ho dosadil sám všemohúci Boh," nešetril chválou Didymus Mutasa - minister pre boj s korupciou, ktorý vláda podľa organizácie Transparency International jednoznačne prehráva. Vládny denník Herald v sobotu priniesol špeciálny 16-stránkovy „revolučný životopis" diktátora.
V Katume sa oslavovalo aj deň po tom, keď Mugabe štátnej televízii, do ktorej má zo všetkých politikov prístup len on, poskytol „exkluzívny" rozhovor. Okrem iného v ňom sľúbil, že o pät rokov odíde do politického dôchodku. V krajine vládne bez prestávky od apríla 1980.
„Počas nasledujúcich piatich rokov budem naďalej boxovať, písať, čítať a venovať sa aktívnej politike," vyhlásil Mugabe. Postu prezidenta sa vraj vzdá až vo chvíli, keď bude zavŕšená jeho revolúcia - rozdelenie belošskej pôdy.
Zimbabwe v súčasnosti okrem najhlbšej hospodárskej krízy vo svojej histórii čelí aj medzinárodnej izolácii kvôli zmanipulovaným prezidentským voľbám na jar v roku 2002.
Autor: Roman Lipták, Harare pre SME