Palestínčan Mohammad Zaal (na malej snímke) v rozlúčkovom videu povedal, že dôvodom atentátu je aj stavba bezpečnostnej bariéry. FOTO - REUTERS
V Haagu posúdi bezpečnostnú bariéru Medzinárodný súdny dvor. Palestínski radikáli odkazujú - múr nás nezastavíJERUZALEM - Výbuch autobusu v Jeruzaleme včera zabil najmenej osem ľudí. Zranených bolo viac ako 60 ľudí. K útoku sa prihlásila palestínska militantná organizácia Brigády mučeníkov al-Aksá, ktorá je ozbrojeným krídlom organizácie Fatah palestínskeho prezidenta Jásira Arafata.
Palestínske vedenie útok odsúdilo. Izraelskí politici akciu označili za ďalší dôkaz nutnosti pokračovať v stavbe bezpečnostnej bariéry, ktorá má zabrániť prenikaniu samovražedných útočníkov na územie židovského štátu. O legálnosti tejto stavby začne dnes rokovať Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu. Izrael sa však na procese nezúčastní - do Haagu poslal len vrak autobusu, v ktorom pri samovražednom výbuchu 29. januára zahynulo desať ľudí. Mnoho krajín vrátane USA stavbu kritizovalo - Palestínčania hovoria o „múre apartheidu", Izrael o „protiteroristickej bariére".
Posledným atentántnikom bol mladý Palestínčan Mohammad Zaal (23). Zaútočil na protest proti bezpečnostnej bariére a izraelskému útoku, pri ktorom v Gaze tento mesiac zahynulo 15 Palestínčanov. V zverejnenom rozlúčkovom videu čítal pripravené vyhlásenie. Izrael varoval, že „čím viac útokov bude na našich ľudí, tým viac bude aj operácií martýrov."
Silný výbuch sa ozval včera ráno v centre Jeruzalema. Ľudské telá boli roztrhané na kusy. „Bolo to ako zemetrasenie," povedala svedkyňa, ktorá stála pri benzínovej stanici. Bomba strednej veľkosti bola naplnená kúskami železa, ktoré znásobili ničivý účinok. Výbuch sa odohral neďaleko hotela Inbal, kde zasadá konferencia amerických židovských predákov.
Palestínsky premiér Ahmad Kurája útok odsúdil a vyzval na okamžité zastavenie takých akcií, ktoré dávajú Izraelu dôvod pokračovať vo výstavbe bariéry a vyvolávajú izraelské zákroky proti palestínskym civilistom.
„Tento atentát ukazuje, že stavba bezpečnostnej bariéry je nevyhnutná. Tam, kde nie je bariéra, je horor, tam, kde bola uzávera postavená, sú výsledky jasné," povedal izraelský minister zahraničia Silvan Šalom. „Preto budeme pokračovať vo výstavbe bariéry, pretože chráni naše životy," povedal šéf izraelskej diplomacie. „Ukazujeme všetkým, že bezpečnostná bariéra nie je len izraelskou vecou, ale je to tiež právo. Nech obete teroru prehovoria za nás v Haagu," povedal hovorca izraelského ministerstva zahraničia Jonathan Peled.
Izrael včera začal odstraňovať časť bariéry, ktorá odrezala obec Baká aš-Šarkíja od územia Predjordánska. Odstránenie osemkilometrového úseku má zrejme pomôcť otupiť kritiku výstavby bariéry, ktorá niekde zasahuje až niekoľko kilometrov do predjordánskeho územia a narušuje život tisícov Palestínčanov.
(mch, reuters, čtk)