Žiadosti o úvery prijímajú banky priamo vo svojich pobočkách. Na sumy do 300-tisíc korún sa spravidla nečaká viac ako pár dní. Úroky sa pohybujú okolo desiatich percent. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Spolu s poklesom úrokov na bankových vkladoch klesajú aj úroky z úverov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa často nedalo v banke požičať lacnejšie ako za 15- či 20-percentný úrok. Dnes úver stojí už iba 10 percent alebo aj menej.
Šancu na získanie úveru, jeho cenu a výšku ovplyvňuje predovšetkým pravidelný príjem žiadateľa. Banky nepožičajú tomu, kto nepracuje a dosť nezarába. Kto si chce požičať napríklad v HVB Bank, musí mať mesačný čistý príjem aspoň 11-tisíc korún. Ak býva v Bratislave, limit stúpa na 13-tisíc.
Keď má žiadateľ rodinu, jej čistý príjem musí byť minimálne 20-tisíc a v hlavnom meste 25-tisíc korún. O čosi mäkkšie sú nároky na príjem v UniBanke - v nej sa oplatí žiadať o pôžičku už pri príjme 10-tisíc.
Najnižšie úroky dostávajú pre banku najbezpečnejší klienti, čo majú dostatočný príjem. Okruh týchto ľudí sa stále rozširuje. Priemerný úrok pri spotrebných úveroch je napríklad v Ľudovej banke v súčasnosti 11,5 percenta. Pred piatimi rokmi to bolo 12,75 až 14,75 percenta, v HVB Bank 14 až 20 percent. Aj v tejto banke sa priemerný úrok vlani pohyboval na úrovni 12 percent.
Mnoho ľudí, čo si potrebujú požičať, sa bankám vyhýba. Ak si niečo nemôžu dovoliť kúpiť za hotovosť, radšej využijú ponuku splátkových predajcov. Podľa agentúry SITA sa vlani splátkové predaje na spotrebných úveroch podieľali 82 percentami. Nákup na splátky je však často drahší ako úver z banky.
V poslednom čase nedošlo iba k zlacneniu úverov. Banky v boji o klienta nielen medzi sebou, ale aj so splátkovými predajcami, schvaľovacie postupy zjednodušujú a zrýchľujú. Sľubujú, že žiadosť o úver posúdia v priebehu dňa či niekoľkých dní a vzápätí po jeho schválení a splnení podmienok pripisujú peniaze na účet.
Ako rýchlo v banke o žiadosti rozhodnú, je individuálne. „Závisí to od žiadateľa, ako rýchlo dokáže predložiť požadované doklady. Samotný schvaľovací proces v banke netrvá dlhšie ako dva dni, v komplikovaných prípadoch dlhšie. O všetkých možných nedostatkoch v predložených dokladoch informujeme klienta priebežne, tak aby ich mohol čo najrýchlejšie doplniť, prípadne opraviť," hovorí Norbert Lazar z OTP Banky.
Iná vec ako schválenie úveru je pripísanie peňazí na účet. Ako rýchlo tam budú, môže závisieť aj od sumy. „Pri úveroch do 300-tisíc korún je možné získať peniaze do troch pracovných dní, pri vyšších sumách to môže byť o niekoľko dní viac," uzavrela Andrea Kollárová z HVB Bank.
PODMIENKY PRE ŽIADATEĽA
Kto žiada o úver, musí v banke vyplniť žiadosť a predložiť potvrdenie o svojom príjme, alebo daňové priznanie. To vtedy, ak o úver žiada fyzická osoba, ktorá podniká.
Banky sa zakaždým opýtajú aj na pravidelné výdavky klienta - zaujímajú ich najmä splátky iných úverov či lízingu, ale aj bežné výdavky.
Úver dostane iba plnoletý občan Slovenskej republiky. S vekom ďalej súvisí obmedzenie bánk, že splatnosť úveru nesmie siahať až do dôchodkového veku.
„Všeobecnou podmienkou poskytnutia úveru je trvalý pobyt na území SR a dostatočný príjem na jeho splácanie," hovorí Silvia Nosálová z VÚB.
NIELEN ÚROKY, ALE AJ POPLATKY
Pri úvere z banky nestačí počítať s úrokmi, platia sa aj poplatky. Okrem niekoľkých výnimiek banky vyžadujú presne stanovené percento z poskytovanej sumy ako poplatok za spracovanie. Klient bude ďalej až do splatenia úveru väčšinou platiť mesačný poplatok za vedenie účtu.
Osobitne sú spoplatnené ďalšie služby, ktoré môže klient počas splácania úveru využiť. Napríklad zmena zmluvných podmienok vyjde v Slovenskej sporiteľni na 500 korún. Podobné sú poplatky v ďalších bankách.
Úver je možné za určitých okolností predčasne splatiť. Patrí medzi ne úhrada poplatku za mimoriadnu splátku - pohybuje sa v niekoľkých percentách z mimoriadnej splátky.
ÚČELOVÝ ČI BEZÚČELOVÝ?
Každá banka rozlišuje, či jej klient zdokladuje, na čo si požičiava, alebo nie. Úver využitý na vopred stanovený účel sa označuje účelový, na akýkoľvek účel sa volá bezúčelový. Pri bezúčelovom banka nezisťuje počas schvaľovania úveru ani neskôr, na čo chce klient peniaze použiť.
Niektoré banky ponúkajú špeciálne úvery pre určité skupiny klientov. OTP Banka napríklad rozlišuje, či ide o mladú rodinu, zamestnanca verejnej a štátnej správy, alebo iného klienta. Mladých alebo študujúcich klientov zvýhodňujú viaceré banky.
ZABEZPEČENIE
Spoľahlivým a bonitným klientom môže banka požičať menšiu sumu aj bez akéhokovek zabezpečenia. Inak je bežné, že vyžadujú ručiteľa, či inú zábezpeku. Môže ísť o cenné papiere, vklady v banke, hnuteľný či nehnuteľný majetok.
ÚVER S POISTENÍM
Možnosti kombinovať úver s iným bankovým produktom sa zatiaľ v ponuke neobjavujú. Bežnou výbavou bánk je však ponuka partnerských poisťovní. Priamo v banke sa tak dá vybaviť, či už životné poistenie, ak ho kvôli úveru vyžaduje, alebo takéhoto klienta zvýhodní, či poistenie úveru.