Strážna služba má právo kontrolovať zákazníkom aj tašky. Podľa zákona to obyčajný predavač urobiť nemôže. V prípade pristihnutia zlodeja pri krádeži ho strážna služba zadrží až do príchodu polície.
Kamerový systém neslúži len na pasívne zaznamenávanie krádeží, ale pomocou neho zo sledovacej miestnosti upozorňuje operátor strážnu službu na zlodejov. Niektoré obchody využívajú kamery aj na sledovanie vlastných zamestnancov. Zamestnankyňa Tesca, ktorá nechce byť menovaná, potvrdila, že ak majú podozrenie, že niektorá pokladníčka kradne, posadia ju na miesto, ktoré sníma kamera. Keďže majú kamery umiestnené v čiernych guliach, sama nevie o tom, že ju sledujú.
Drahšia a malá elektronika je väčšinou zamknutá v skrinkách, alebo nejakým spôsobom pripevnená. Na šatách či knihách sú špeciálne čipy, ktoré spustia poplach, ak ich niekto odnesie z obchodu.
Dôležitým nástrojom na odhaľovanie zlodejov sú zamestnanci, ktorí sa tvária ako zákazníci. Chodia po predajni, prezerajú si tovar a nenápadne sledujú ostatných zákazníkov.
Obchodníci sú však so svojimi právomocami pri ochrane majetku nespokojní. Chceli by, aby predavačky mohli prezerať zákazníkom tašky. Zároveň by privítali, keby bolo možné zlodejov odfotografovať a vyvesiť ich na nástenku, tak ako je to napríklad v Škandinávii. Takýto spôsob ochrany vyskúšala spoločnosťou Coop Jednota. Zlodeji ich zažalovali za porušenie zákona na ochranu osobnosti a obchod musel fotografie odstrániť.
Podľa obchodníkov by fotografie pôsobili veľmi odstrašujúco. „Keď vstúpite do obchodu a vidíte že váš sused ukradol tovar za 3 600 korún, tak sa naňho budete trochu inak pozerať a aj on bude zvažovať, či má zmysel kradnúť," hovorí predseda Coop Jednota Adrián Ďurček.
Obchodníci sa sťažujú, že naše zákony nedostatočne postihujú zlodejov. Ukradnutie veci do 6 080 korún sa považuje len za priestupok, ktorý sa rieši pokutou. Podľa polície je to väčšinou okolo tisícky. Jednotlivé krádeže sa nespočítavajú, takže ani opakované krádeže do sumy 6 080 sa nepovažuje za trestný čin, za ktorý by mohol byť páchateľ odsúdený.
Z obchodov miznú väčšinou veci, ktoré sa do tejto sumy vmestia. Obchodníci sú presvedčení, že zlodeji veľmi dobre vedia, že ak ich chytia, hrozí im len nízka pokuta. Navyše, ak kradne bezdomovec alebo sociálne odkázaný občan, polícia od neho pokutu ani nevymôže. Mnohí preto bez obáv pokračujú v krádežiach.
Niektorí obchodníci priznali mimo záznam, že sa stáva, že strážna služba zlodejov aj zbije. „Ak chytíte toho istého zlodeja počas niekoľkých dní šesťkrát, no čo by ste spravili?" pýta riaditeľ jedného hypermarketu, ktorý si neželá byť menovaný.
(pcs)