Brusel 22. februára (TASR) - V Európe stále nevládne rovnosť žien a mužov. Postavenie žien sa síce v uplynulých rokoch o niečo zlepšilo, pokrok je však stále pomalý. Hoci majú ženy často lepšie vzdelanie ako muži, sú väčšinou naďalej slabšie platené a častejšie nezamestnané.
Takéto závery prináša nová správa o rovnosti žien a mužov, ktorú pre marcový summit EÚ pripravila Európska komisia. Zamestnanosť žien sa od roku 1990, keď bola pod 50 percentami, podarilo v EÚ zvýšiť na 55,6 percenta. Rozšírením EÚ o desať nových krajín sa rozdiel medzi zamestnanosťou mužov a žien ešte zníži, očakáva EK.
Ženy tvoria 55 percent absolventov stredných a vysokých škôl a stále častejšie sa preto dostávajú aj na vedúce riadiace posty. Viac tiež prenikajú do oblastí ako veda, výskum, zahraničné vzťahy či rozvojová spolupráca.
Napriek tomu je ale v dnešnej únii pretrváva veľký rozdiel medzi zamestnanosťou žien (55,6 percenta) a mužov (78,2 percenta). Keď niekto robí na polovičný úväzok, sú to väčšinou ženy (34 percent). Aj keď ženy naplno pracujú, zarábajú v priemere o 16 percent menej ako muži. Ženy tiež čelia o tri percentá vyššej hrozbe, že sa dostanú pod hranicu chudoby.
Na kľúčových rozhodovacích postoch naďalej výrazne dominujú muži. Len štvrtinu všetkých poslaneckých kresiel v národných parlamentoch členských krajín EÚ a necelú tretinu manažérskych postov obsadzujú ženy, píše sa v správe EK.
Komisia preto vyzýva členské a vstupujúce krajiny, aby dôsledne uplatňovali príslušnú európsku legislatívu týkajúcu sa rovnosti pohlaví, zakázali diskrimináciu na základe pohlavia, znižovali rozdiely v platoch mužov a žien, presadzovali vyvážané zastúpenie žien a mužov v politike (napríklad v júnových voľbách do Európskeho parlamentu), bojovali proti násiliu voči ženám a obchodovaniu s nimi.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel