Toto ochorenie prenášajú najmä kliešte ( Ixodes ricinus) infikované sprirochétami (druh baktérie) Borrelia burgdorferi . Rezervoárom nákazy sú drobné hlodavce, vtáctvo i veľké cicavce. Infekcia môže v skrytej forme pretrvávať dva až päť mesiacov. Prvá vlna ochorenia prichádza začiatkom leta, druhá koncom zimy až začiatkom jari.
S lymskou boreliózou sa neraz stretávajú aj majitelia psov. Na rozdiel od človeka chýbajú pri postihnutom zvierati príznaky na koži - sčervenanie miesta, kde bol kliešť prisatý. Chovateľ si zmeny v zdravotnom stave všimne obyčajne až vtedy, keď pes začne krívať (zápal jedného alebo viacerých kĺbov), má horúčku, odmieta potravu, je smutný. Pridružiť sa môže porucha činnosti srdca a obličiek , niekedy býva postihnutá i nervová sústava (agresivita).
Diagnóza sa stanovuje na základe laboratórneho vyšetrenia. Liečba býva úspešná pri včasnom nasadení antibiotík, v chronickom štádiu sa komplikuje. Potrebné je preto čím skôr vyhľadať veterinárneho lekára, ktorý určí vhodnú liečbu.
K preventívnym opatreniam patrí vyhýbanie sa oblastiam zamoreným kliešťami. Po vychádzke v prírode (kríky a vysoká tráva) treba psa skontrolovať, či nemá na koži prichyteného kliešťa. Ak áno, opatrne ho vyberieme a postihnuté miesto umyjeme. Po tomto úkone si dôkladne umyjeme ruky. Osvedčili sa aj obojky, spreje a iné antiparazitárne prípravky (spot-on). Porast v psích výbehoch treba pravidelne kosiť, prípadne ošetrovať prípravkami proti kliešťom (treba sas poradiť vo veterinárnej ambulancii).
V súčasnosti už možno psov, najmä ak sa pohybujú v oblastiach so zvýšeným výskytom kliešťov, celý rok chrániť vakcináciou . Vhodný termín na očkovanie je koniec zimy (február až marec). Vtedy sa v prírode vyskytuje minimálne množstvo kliešťov, riziko infekcie je preto nízke, a do začiatku leta (najviac kliešťov) si organizmus zvieraťa vytvorí dostatočnú imunitu. Treba pripomenúť, že vakcína neodpudzuje kliešte, ale zabráni prepuknutiu nákazy.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ