Wushu nie je ako futbal

Wen znamená v čínštine civilizáciu, jemnosť, kultúru. Opakom je wu. Reprezentuje násilie a boj. Spôsoby vládnutia čínskych cisárov spadali buď pod wen, alebo wu. Keď nestačilo dobré wen, siahli po tvrdých prostriedkoch wu. Čínska filozofia a umenie ...

Wen znamená v čínštine civilizáciu, jemnosť, kultúru. Opakom je wu. Reprezentuje násilie a boj. Spôsoby vládnutia čínskych cisárov spadali buď pod wen, alebo wu. Keď nestačilo dobré wen, siahli po tvrdých prostriedkoch wu. Čínska filozofia a umenie rozvíjali spôsoby wen a starí majstri bojových umení privádzali k dokonalosti metódy wu. Umenie používať wu dostalo pomenovanie wushu. Je to zdroj mnohých starých i nových bojových umení, vrátane populárneho aikida, karate alebo taekwonda. V Číne sú dve desiatky vysokých škôl telesnej kultúry a na všetkých je katedra bojových umení. Existuje tam 18-tisíc škôl wushu, ktorému sa podľa odhadov venuje sto miliónov Číňanov v každom veku. Číňania sa však bránia, keď sa popularita wushu prirovná k západnému futbalu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Je to iné. Wushu je tradícia odovzdávania bojových štýlov z učiteľa na žiaka. Je to súčasť histórie a kultúry Číny," hovorí majster Wang Yingshen, prvý učiteľ čínskeho wushu na Slovensku, bývalý majster viacerých bojových štýlov wushu.

Trochu ako Samuraj

Na predstavu, ako vyzerá wushu, poslúžia bojové filmy Samuraj, Tiger a Drak alebo Hrdina. Skutočné wushu je iné, ale niečo z filmovej podoby v ňom je. Že starí majstri dokázali preskakovať niekoľkometrové prekážky, vznášať sa alebo bežať po vode, mnohí Číňania dodnes veria.

Vidieť skutočného majstra, ako predvádza zostavu, bez zbrane, s mečom alebo dvoma šabľami, je estetický zážitok. Pohyby sú absolútne presné, logické a účinné. Ich podobu ovplyvnili storočia hľadania dokonalých techník úderov, kopov alebo obranných ťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dominantného znaku alebo techniky sa zachovali i pomenovania bojových štýlov wushu. Napríklad Modlivka (Tanglang). Vznikla v provincii Shangdong a majster Wang je v piatej generácii bojovníkov, ktorí tento štýl šíria. „Vznikol tak, že majster zbadal v tráve modlivku, ako útočila na korisť. Zaujalo ho to, niekoľko ich nachytal a doma odpozorovával ich pohyby. Nakoniec ich transformoval na ľudské telo a vytvoril štýl, ktorý pretrval dodnes," hovorí Wang.

Cvičí sa celý život

Ovládať hocijaký bojový štýl znamená pre Číňanov venovať mu celý život. Cvičenie sa začína v štyroch alebo piatich rokoch, každý deň sa mu venujú dlhé hodiny od skorého rána. Najprv sa cvičia vonkajšie štýly, ktoré formujú telo, trénujú svaly a posilňujú vôľu. Cestou telesnej driny sa dosahuje schopnosť rozvíjať ducha. To je témou vnútorných štýlov, kam patrí napríklad v Európe populárny Taiji quan, qi gong.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka otvoreniu sa Číny vonkajšiemu svetu sa čínske boje dostali do Európy a Ameriky, kde existujú tisícky škôl wushu. V roku 2008 bude sedem štýlov wushu dokonca prvýkrát súčasťou súťaží na olympiáde.

Dnes sa už cvičí inak. „Postavili sa telocvične, takže sa cvičí celý rok v rovnakej teplote, vnútri. Na druhej strane je viac stresu a menej času na meditovanie. To sú okolnosti, ktoré zmenili wushu," hovorí Wang. No aj keď znalosť wushu nedosiahne majstrovstvo starých učiteľov, stále je aj pre Európana jedinečnou možnosťou rozvoja telesných schopností. Wushu je komplexné, pretože rozvíja schopnosti celého tela, tvrdí vôľu a charakter. Keby ho poznali Gréci, mohli si ho dosadiť za cestu k dosiahnutiu kalokagatie.

Aká rýchla je cesta wushu? Na naučenie sa techník a zostáv stačí pár rokov. No vnútorné štýly, ktoré otvárajú duchovný rozmer bojových umení a sú prostriedkom dosahovania dokonalosti, sa učia desiatky rokov. Preto majú najväčší majstri i šesťdesiat alebo dokonca osemdesiat rokov. Ani nie 30-ročný Wang, bývalý šampión, a dnes učiteľ, je pre svojich majstrov stále len žiakom. „Vám by sa možno zdalo, že cvičím krajšie ako moji staručkí majstri. No skutočná krása je vnútri. Trvá veľmi dlho, kým sa človek naučí rozpoznávať ju," hovorí Wang.

SkryťVypnúť reklamu

Wushu v zozname bojových umení

Viaceré zdroje predstavujú wushu (umenie boja) ako pôvod umení. Prvé písomné zmienky o ňom sú zo siedmeho storočia, no existuje už aspoň dvetisíc rokov. Za ten čas sa stalo jedným z faktorov formovania čínskej histórie, nepredstavovalo len umenie boja, ale preniklo do kultúry, tradičnej medicíny a filozofie. Slovo wu znamená boj alebo statočnosť, shu je umenie.

Z hladiska boja je wushu umením obrany i útoky. Je komplexom úderov, kopov, výskokov a techník zameraným na obranu i útok. Podľa toho, ktorá z techník pri cvičení prevláda, sa vytvorili viaceré štýly wushu. Ich základné delenie je medzi vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sú napohľad dynamické a sústreďujú sa na dosiahnutie obratnosti, rýchlosti či vytrvalosti. Vnútorné štýly majú pomalšie prevedenie a ich cieľom je dosiahnutie jednoty ducha, mysle a tela a ovládanie vnútornej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi štýlmi je napríklad Južná päsť, Dlhá päsť, Bagua zhang alebo Modlivka. Osobitné sú štýly so zbraňami. Cvičí a bojuje sa napríklad s dlhou bambusovou palicou, s mečom, so šabľami, bičom alebo kopiou.

Rozšíreným aj na Slovensku sa stal štýl Taiji quan. Ide o vnútorný štýl, ktorý sa cvičí prostredníctvom pohybových zostáv. Tie sa vyznačujú plynulými pomalými pohybmi na princípe kruhu. Dôležité pri cvičení Taiji quanu je podľa učiteľov pochopenie, že osou pohybov sú boky, že pohyb je nepretržitý, navonok poddajný a vnútri silný.

Ako sa dostať na olympiádu

Už poldruha roka učí wushu čínsky majster Wang aj na Slovensku (v Bratislave a Banskej Bystrici). Zvlášť sa vyučujú vnútorné a zvlášť vonkajšie štýly.

Žiaci sa učia techniky boja prostredníctvom pohybových zostáv. Zvládnuť pohyby niektorej z nich trvá krátko - niekoľko dní. No pochopiť význam pohybov, ich zautomatizovanie a schopnosť využitia trvá mesiace a roky.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s vysvetľovaním zostáv učí majster Wang svojich žiakov aj ich pôvod a význam v boji i v čínskej kultúre.

Práve v týchto dňoch vzniká na Slovensku asociácia wushu, čo je základný predpoklad zaradenia Slovenska do Medzinárodnej federácie wushu, ktorá má vyše 90 členských štátov. Slovenská akadémia wushu začala spolupracovať s majstrom známeho herca Jet Liho Li Lianjiom, ktorý je držiteľom najvyššieho 9. duanu a bude poradcom slovenskej školy.

V roku 2008 na olympiáde v Pekingu už bude wushu olympijským športom. Cieľom majstra Wanga je vychovať na Slovensku olympijský tím.

Vizitka majstra Wanga Yingshena

Wang má 29 rokov a pochádza z provincie Shangdong na pobreží Číny. Žil a učil sa v sedemmiliónovom meste Qingdao. Wushu „zdedil" po svojich predkoch a cvičí ho od piatich rokov. V 16 rokoch dosahoval vrchol v športovom wushu. Stal sa čínskym majstrom cvičenia štýlu Päsť cez chrbát a popredné miesta obsadzoval v cvičení s mečom i v boji. Je absolventom najstaršej čínskej vysokej školy telesnej kultúry v Pekingu, držiteľom licencií Majster wushu 1. triedy, Učiteľ wushu 1. triedy a Rozhodca wushu a sanda 1. triedy. Wang je nositeľom šiesteho duanu (stupeň úrovne znalosti wushu) z deviatich. V jeho veku je to najvyšší možný stupeň. Aby dosiahol ďalšie, až do deviateho, musí sa stať šíriteľom wushu. Wang si túto úlohu plní na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 485
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 485
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 473
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 525
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu