Ministerstvo vykonalo kontrolu v SLZ z poverenia ministra financií. Najbližšie kontroly prebehnú vo futbalovom, hokejovom a tenisovom zväze.
Finančná kontrola v lyžiarskom zväze zistila neoprávnené používanie prostriedkov v rokoch 1999/2003 vo výške 74 698 552 Sk. Dopočet penále za neoprávnené použitie je 102 964 324 Sk a za nehospodárne a neefektívne používanie prostriedkov štátneho rozpočtu bol vyčíslený v sume 1 276 755 Sk. Celková výška porušenia rozpočtovej disciplíny s penále predstavuje 177 662 876 Sk.
MF SR požiadalo o spoluprácu orgány činné v trestnom konaní a Úrad pre verejné obstarávanie.
Generálna riaditeľka sekcie finančnej kontroly na MF Renáta Lajošová, ktorá o výsledkoch kontroly informovala, povedala, že „Slovenský lyžiarsky zväz ako právnická osoba nezabezpečil prehľad a účel použitia pridelených finančných prostriedkov, nedodržal podmienky na ich použitie, spôsob vedenia účtovníctva bol neprehľadný, neúplný a v rozpore s príslušnými právnymi predpismi."
Kontrolovaný subjekt ako právnická osoba nemal otvorený samostatný dotačný účet, v zmysle zákona 303/1995 Z. z. o rozpočtových pravidlách a zákon o účtovníctve, nezabezpečil prehľad a účel použitia pridelených finančných prostriedkov, nedodržiaval podmienky stanovené na ich použitie, spôsob vedenia účtovníctva bol neprehľadný, neúplný, v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a zákonom o správe majetku štátu. Zúčtovanie so štátnym rozpočtom malo formálny charakter, nevystihovalo skutočné čerpanie prostriedkov.
SLZ zúčtovával prostriedky rozpočtu, ale nemal doklady preukazujúce skutočné čerpanie. Ide o desiatky miliónov korún. Do ukončenia výkonu kontroly nepreukázal vyúčtovanie prostriedkov.
Zväz nepoužíval obstarávanie v zmysle platného zákona o verejnom obstarávaní, napriek tomu, že v zmysle zmlúv o poskytovaní prostriedkov zo štátneho rozpočtu s účelovým určením bol povinný dodržiavať ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní.
MF už na začiatku kontroly SLZ začalo kontrolu aj v Konfederácii športových zväzov, cez ktorú prechádzajú finančné prostriedky z kapitoly Ministerstva školstva na športové zväzy. „Kontrola trvá a neskončí sa, pokiaľ budeme kontrolovať ešte ďalšie zväzy, ktoré pod konfederáciu patria, ich ďalšie poradie nebudeme uvádzať," povedala Lajošová.
MF požiadalo Daňovú správu aj o vykonanie daňovej kontroly v dcérskych spoločnostiach SLZ (SLZ, s. r. o., Olympijská marketingová spoločnosť), ktoré sú spojené s osobou predsedu zväzu. „Táto kontrola sa ešte neskončila, výsledky budú známe začiatkom marca," dodala Lajošová.
MF uložilo zväzu prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov tak, aby sa vyvodila právna zodpovednosť za nedostatky. „Zo strany Ministerstva školstva očakávame systémové riešenie a prehodnotenie spôsobu financovania športových zväzov a budeme čakať aj na výsledky kontroly orgánov činných v trestnom konaní," dodala na záver Lajošová. Nechcela povedať mená zodpovedných osôb, to necháva ministerstvo na orgány činné v trestnom konaní.
Rezort financií vopred odmieta obvinenia športových zväzov, že finančnými kontrolami ničí šport na Slovensku.
(ja, sita)
Príklady neoprávnených činností
* Na medzinárodné podujatie bol príspevok z kapitoly Ministerstva školstva SR 600 000 Sk. Vo vyúčtovaní sa položka vôbec nenachádza a SLZ do ukončenia kontroly nepredložil doklady, potvrdzujúce použitie prostriedkov ani vrátenie do štátneho rozpočtu.
* Do vyúčtovania uviedli dvojnásobok hodnoty faktúry, pritom išlo o niekoľko stotisíc korún. Doklady na sumu, ktorých skutočná hodnota predstavovala polovičnú sumu, resp. hodnotu desaťtisícovej faktúry, zmenili na 100-tisícovú hodnotu.
* Pri kontrole bankových výpisov sa zistilo, že v niektorých prípadoch sa sumy uvedené vo vyúčtovaní pre ministerstvo školstva nenachádzali na bankových výpisoch SLZ. Nebolo možné potvrdiť, že platby sa uskutočnili tak, ako uvádzal zväz.
* Na činnosť štátnej reprezentácie a na mzdy trénerov boli poskytnuté príspevky zo Štátneho fondu telesnej kultúry (ŠFTK). Tieto prostriedky podľa Lajošovej neboli vyplatené a nezistilo sa, na aké účely sa použili a zväz ich nevrátil.
* Zväz vlastní so spolkom JAMES a s Klubom slovenských turistov chatu v Št. Plese, Téryho chatu, Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese, Chatu pod Rysmi a Malú vodnú elektráreň pri Zamkovského chate. Na prenájme nehnuteľností vo výške ich odpisov by mal mať SLZ podiel vo výške spoluvlastníckeho podielu. Kontrolná skupina zistila, že príjmy z prenájmu sa neobjavili vo výnosoch ani v jednom roku a zároveň tieto nehnuteľnosti neboli evidované v účtovníctve zväzu.
* Na Svetovom pohári v severskej kombinácii v Štrbskom Plese SLZ ako usporiadateľ mal zabezpečiť a zaplatiť ubytovanie a stravovanie pre pretekárov a ostatných účastníkov. V rozpore so zmluvou mal SLZ uhradiť účastníkom aj cestovné náklady vo švajčiarskych frankoch, v prepočte 827 200 Sk. Nebolo preukázané, že prostriedky boli pretekárom vyplatené. Napriek tomu táto suma bola v zúčtovaní uvedená.
* Kontrolnej skupine boli predložené výdavkové pokladničné doklady, pri vyúčtovaní ktorých boli priložené záznamy o prevádzke, servise a použití motorových vozidiel. Kontrolná skupina zistila, že niektoré autá s uvedenými ŠPZ na zozname SLZ nie sú.
* Účtovný doklad 134 221 bol na servis auta, ale kontrolná skupina zistila, že fakturovaná suma nebola 134 221, ale 13 442 Sk, rozdiel bol 120 779 Sk.
* Zväz vykonával úhrady za ubytovanie osôb v zariadeniach na území SR aj mimo, napr. Hintertux, St. Moritz, Ramsau, Dachstain, USA. Vo vyúčtovaní sa uvádzali iba údaje o počte osôb, bez toho, že by bolo zrejmé o koho ide, na aký čas, v ojedinelých prípadoch bol uvedený účel, napr. výcvikový tábor alebo ubytovanie, ostatné náhrady.
* Zväz nakupoval lyžiarsky výstroj, nedokázal však preukázať, ktoré osoby ho dostali, komu bol pridelený, za akým účelom. Boli predložené iba dodávateľské faktúry. Bolo zistené, že SLZ neviedlo skladové karty, hoci malo sklad.
* Zväz nakupoval letenky bez toho, aby preukázal účel nákupu a osoby, pre ktoré boli zakúpené. V dokladoch sa nenachádzali ani letenky, ktoré by preukazovali uskutočnenie letu. O nákupe svedčia iba dodávateľské faktúry.
* Medzi dokumentáciou, preukazujúcou krytie nákladov na jednu akciu, sa našli aj faktúry za ubytovanie rodinných príslušníkov štatutára organizácie a iných osôb a ich rodinných príslušníkov v hoteli Patria v Štr. Plese.
* Na neuhradenie dlžnej sumy poisťovni táto oznámila zánik poistenia s predžalobnou upomienkou. SLZ vyrovnal dlžobu 59 483 Sk. Uvedená ŠPZ na poistnej zmluve nie je v zozname vozidiel SLZ.
* Pri nákladoch na konferenciu Portorož - Slovinsko chýbal zoznam 12 účastníkov, pričom SLZ doklad zaradil do zúčtovania s účelovým určením na činnosť štátna reprezentácia, ako náklady na ubytovanie.
Dubovský: Mali sme iba tri dni
Július Dubovský, predseda lyžiarskeho zväzu: „Až v pondelok 16. februára sme dostali do rúk protokol o kontrole, ktorá u nás bola od októbra minulého roka. Malo to šesťdesiat strán a ministerstvo financií nám dalo necelé tri dni na vznesenie pripomienok. Chceli sme viac času, ale nebolo nám to umožnené. Stihli sme spísať iba časť námietok, ale ani tie nám neuznali. K obsahu správy o kontrole sa ťažko vyjadrovať. Určite však nešlo o defraudáciu peňazí, ale chyby v účtovaní a evidencii financií. Ročná štátna dotácia pre zväz sa pohybuje okolo 15 miliónov korún, to znamená že za päť rokov nám prakticky neuznali správne zaúčtovanú ani korunu. Zatiaľ viac nemôžem povedať, potrebujeme pár dní na prehodnotenie vzniknutej situácie." (sita)