BRATISLAVA - Mnoho politikov sa v poslednom týždni rozbehlo po slovenských školách. Vladimír Mečiar bol v Gymnáziu v Stropkove, Mikuláš Dzurinda v Gymnáziu v Prešove. Aj kandidát na prezidenta Jozef Šesták chcel študentom hovoriť o Európskej únii ako minister Kukan, ale univerzity nie sú jeho ponukou na odbornú prednášku nadšené.
V zákone o výučbe v školách nie je zakázané organizovať prednášky politikov, ale zakazuje sa politická agitácia. Politici môžu vystúpiť počas vyučovania, ktoré je na ten čas prerušené, ak s tým riaditeľ školy či dekan súhlasí. Dzurinda si vybral Gymnázium v Prešove, ktoré súhlasilo s jeho vystúpením na tému o možnostiach štúdia v únii. Riaditeľ gymnázia Stanislav Šanta povedal, že účasť na prednáške bola dobrovoľná a že bola určená pre študentov štvrtých ročníkov. „Záujem študentov bol obrovský. Museli sme sa premiestniť do telocvične." Študentov vraj dopredu upozornili, že nesmú klásť politické otázky.
Zástupca riaditeľa v Gymnáziu v Stropkove nevedel presne, kde vznikla iniciatíva na Mečiarovu prednášku, ale HZDS má vraj dosť poslancov v meste. „Téma bola 'Európa a Slovensko', účasť nepovinná, ale myslím, že príležitosť využili všetci študenti tretieho a štvrtého ročníka." Žiaci podľa neho vedeli, že nesmú klásť otázky o prezidentskej kandidatúre.
Poslanec Viliam Soboňa z HZDS povedal, že Mečiar chodí po školách ako poslanec. „Vypracoval si vlastný program o pozícii a vízii Slovenska v Európskej únii." Mečiar tam podľa Soboňu vždy ide na vyžiadanie školy. Vraj majú o neho záujem ako o poslanca a nie o prezidentského kandidáta.
Dekan Jenča: Študentom neúčasť neospravedlním
Spýtali sme sa dekana Lekárskej fakulty ANDREJA JENČU, prečo vyžadoval povinnú účasť na prednáške Eduarda Kukana s názvom Európska budúcnosť Slovenska.
Odbornú prednášku mal politik. Prečo bola povinná účasť?
„U nás nebol politik, u nás bol štátnik."
Preto bola účasť študentov a vyučujúcich povinná?
„V zmysle zákona máte sedemapolhodinový pracovný čas. Keď sa preruší pedagogický proces, tak. Vyučovanie je povinné? Tak potom si dajte odpoveď. Keď som v práci, musím robiť."
A študenti?
„Študent má študovať. Ak chce odísť do zahraničia, musí mať 5500 hodín, aby mu uznali vzdelanie. Každé cvičenie, každá prednáška je povinná, lebo mu nenapíšem, že má 5500."
Vyvodíte nejaké dôsledky pre tých, čo na prednáške neboli?
„Budú mať neospravedlnenú účasť."
A čo pedagógovia?
„Tí tam boli."
Na Kukanovej prednáške bola prezenčka pre študentov?
„My sa poznáme. To je parketa učiteľov, tí si svojich študentov pamätajú."
Prednáška bola na vašu žiadosť?
„Ide to z ministerstva, oslovili nás asi v januári a my sme súhlasili a navrhli termín." (rk)
Názor sociológa na politikov v školách
„Určite ide o kampaň, nemôže ísť o nič iné," hovorí sociológ Michal Vašečka. „Okrem toho si politici samozrejme pripravujú pôdu do budúcna. Má to logiku, študenti sú vplyvná skupina a politici sa snažia formovať ich názory. Stáva sa to pred každými voľbami, pamätám si veľkú kritiku na Roberta Fica, keď sa podobne stretol so študentmi v minulosti. Prípad dekana Lekárskej fakulty v Košiciach, ktorý nariadil povinnú účasť na prednáške, je tragický. Poškodilo to aj samotného kandidáta, pretože ak by to bolo dobrovoľné, nikto by nemohol nič formálne namietať."
(r)
Autor: ROMAN KRPELAN, sp