Bezprostredne pred vyzdvihovaním Kurska hlbinní potápačí rozmiestnili okolo vraku malé meracie stanice, ktoré majú každých päť minút zisťovať úroveň radiácie.
Včera nadránom sa podarilo Kursk odtrhnúť na prvý pokus od dna. Medzinárodná expedícia, ktorá operáciu vykonáva, čakala že pri najrizikovejšej časti akcie budú väčšie prblémy. Do poslednej chvíle sa nevedelo, či sa potápačom podarilo úplne oddeliť od trupu ponorky ťažko poškodený prvý úsek. Tam sa stále ešte nachádza niekoľko torpéd, protiponorkových rakiet typu Granit, ktoré mohli v ktorejkoľvek chvíli spontánne vybuchnúť.
Hneď ako začali robotníci nakladať na hydraulické žeriavy zaťaženie, ozval sa škripot kovu a Kursk sa hneď zdvihol z dna mora o sedem metrov. Torzo ponorky bolo zaborené v íle a v piesku jeden až dva metre hlboko.
„Vyzdvihovanie ponorky ide veľmi dobre,“ potvrdila hovorkyňa holandskej spoločnosti Mammoet, Larisa Seumerenová. Samotné vyzdvihovanie ponorky trvalo dvanásť hodín a išlo rýchlosťou desať metrov za hodinu. Predtým ako bol vrak úplne pripevnený k pontónu, vydal kapitán Giantu rozkaz k vyplávaniu k brehu.
Podľa pôvodných predpovedí meteorológia očakávali včera dobré počasie. Po spresnení sa však ukázalo, že sa k miestu záchranných prác rýchle blíži snehová búrka. Preto vedenie expedície rozhodlo, že sa vytiahnutie Kurska dokončí počas pomalej plavby k brehu.
Avšak nakoniec sa musel Giant-4 zastaviť na niekoľko hodín kvôli prekontrolovaniu stavu hydraulických drapákov. Ponorku sa pri plavbe rýchlosťou jeden kilometer za hodinu podarilo vytiahnuť hydraulickými žeriavmi až bezprostredne k hladine mora.
Giant sa vďaka hmotnosti Kurska ponoril do vody až po písmena svojho názvu. Kursk však stále ešte zostávalo pripevniť k pontónu tak, aby nehrozilo pri zlom počasí odtrhnutie dvadsaťdvatonových lán, ktorými boli obe lode pripútané. Pôvodne ruská armáda predpokladala, že ak vydrží príhodné počasie, mohla by byť ponorka v doku už dnes napoludnie.
PRE SME - JANA USTOHALOVÁ