Pokles záujmu o leteckú prepravu by mal vyplývať z obavy z teroristických útokov. Už počas vojny v Perzskom zálive leteckí prepravcovia nepríjemne pocítili dosahy toho, že mnoho ľudí prestalo z obavy zo zvýšených teroristických aktivít na určitý čas lietať. Situácia v leteckom priemysle je však v súčasnosti o to horšia, že cestujúci sa vyhýbali lietaniu už aj pred začatím bombardovia z dôvodu, že teroristi použili unesené lietadlá na zničenie budov Svetového obchodného centra a na útok na Pentagon.
Pokles záujmu o lietanie sa však netýka len turistov. Podľa BBC kolujú správy, že niektoré americké a britské firmy zakázali svojim manažérom lietať. Obmedzenia letov pre vysokých riadiacich pracovníkov mali byť zavedené už po septembrovom útoku na Ameriku, pričom v čase vojenskej akcie proti Talibanu by sa toto opatrenie malo ešte sprísniť.
Aj napriek očakávanému poklesu záujmu o leteckú prepravu, niektorí pozorovatelia tvrdia, že ďalšie prepúšťania nehrozia. Podľa ich názoru európske spoločnosti, ktoré doteraz oznámili zrušenie viac ako 50-tisíc pracovných miest, počítali pri vyhláseniach o prepúšťaní aj s možnosťou vplyvov vojenskej akcie v Afganistane.
Na druhej strane, sprísnenie bezpečnostných opatrení na letiskách by sa nemalo negatívne odraziť na leteckej doprave. Zatiaľ len málo pasažierov sa sťažovalo na prísnejšiu kontrolu, skôr sú radi týmto opatreniam aj napriek dlhšiemu času potrebnému na vybavenie všetkých náležitostí pred nástupom do lietadla. Vyskytli sa však aj prípady, že poniektorí cestujúci radšej zvolili iný dopravný prostriedok, len aby sa vyhli „obťažovaniu“ na letisku.
GABRIEL KÁDASI