
Bin Ládin a jeho najvyšší poradcovia sa v nedeľu objavili na obrazovke televízie al-Džazíra. FOTO - TASR/AP
Katarská televízia al-Džazíra sa za päť rokov existencie preslávila v arabskom a moslimskom svete exkluzivitou a v tomto regióne ojedinelým investigatívnym a krititickým prístupom k informáciám. Udalosti posledných týždňov jej priniesli rešpekt aj na Západe – ako jedinej televíznej stanici, ktorá má svoj štáb v afganskom Kábule. Rešpekt, ale aj pobúrenie.
Stanica čelí sérii súdnych sporov v arabských štátoch pre kritiku miestnych vládcov. Dnes ju obviňujú aj v USA: jej spravodajstvo je vraj nevyvážené a povzbudzuje protiamerické cítenie v arabskom svete. „Máme svojich spravodajcov v USA aj v Kábule a Kandaháre. Obom stranám dávame rovnaký priestor, a to je naša úloha,“ reaguje na kritiku Muhammad Jásim Alí, generálny riaditeľ televízie.
Al-Džazíra mala v nedeľu ako jediná pôvodné spravodajstvo z Kábulu po prvých výbuchoch amerických rakiet. V samotnom Afganistane je televízne vysielanie zakázané. Taliban navyše vypovedal všetkých zahraničných novinárov. Svetové agentúry vysielali zábery na nebo nad Kábulom ožarované raketami, s arabským logom televízie.
V tom istom čase al-Džazíra odvysielala videozáznam s odkazom Usámu bin Ládina pre USA a moslimský svet. Vyhlásenie, ktorým už reagoval na vojenské údery USA, bolo nakrútené ešte pred začiatkom bombardovania - BBC usudzuje, že v nedeľu za bieleho dňa. To by znamenalo, že bin Ládin o útoku vedel. Prezident George Bush si bin Ládinov odkaz najprv odmietol vôbec pozrieť - vraj ho nemusí vidieť.
Katarský emír šejch Hamad bin Chalífa al-Sání minulý týždeň v USA oznámil, že odmietol žiadosť USA, aby zasiahol do vysielania al-Džazíry. „Parlamentný život vyžaduje slobodné a vierohodné médiá, a to je presne to, čo sa snažíme robiť,“ povedal pre Reuters.
Al-Džazíra pred týždňom šokovala správou, že sily Talibanu zatkli v Afganistane päť členov amerických elitných jednotiek. Správu poprel aj samotný Taliban, no televízia stále trvá na jej pravdivosti. Stanica kritizuje izraelskú okupáciu – má však rešpekt aj medzi Izraelčanmi, ktorí ju považujú za reprezentanta slobodného zmýšľania v konzervatívnom arabskom svete. Televízia šokuje arabských politikov už len tým, že sa spytuje, čo sa skrýva za oficiálnymi postojmi – čo je v arabských médiách celkom ojedinelé. Je kritická k Izraelu, ale všíma si aj chyby Palestínčanov - počas infitády mala na istý čas zákaz pôsobiť v Ramalláhu. Mala už nálepky „proiracká“, „proizraelská“, aj „trójsky kôň Západu“. Najnovšie dostala nálepku „proafganská“. V diskusných reláciách spochybňuje ciele islamských militantných skupín, ale aj prítomnosť amerických vojsk v Perzskom zálive. Teraz spochybňuje zmysel svetového protiteroristického ťaženia USA. (kl)