Nedávne slová podpredsedu vlády Ivana Mikloša o tom, že spoplatnenie externého štúdia by sa malo legalizovať zákonom, aby bol v systéme poriadok, mnohým predstaviteľom vysokých škôl takpovediac zježili vlasy na hlave. „Je nebezpečné hovoriť o tom, že spoplatnenie externých foriem štúdia zo zákona by legalizovalo dnešný stav. Tento stav je síce dokonale nemorálny, ale je legálny. K tomu napomohol zákon o ďalšom vzdelávaní z roku 1997,“ hovorí prorektor Univerzity Komenského Ivan Ostrovský.
Podľa neho médiá platný právny stav zle intrepretujú: „Z obrazoviek a novín sa človek dočíta, ako keby vysoké školy porušovali nejaký zákon a ako keby sa minister snažil napraviť nebodaj kriminálne počiny, ktorých sa vysoké školy dopúšťajú. Ak predstavitelia ministerstva školstva tvrdia, že ide o nelegálny stav, tak to mali oznámiť orgánom činným v trestnom konaní. Prečo ešte na polícii nie je ani jedno trestné oznámenie? Prečo nezavolajú kriminálku na ktoréhokoľvek dekana alebo rektora, alebo niektorú z tých firiem?“
Platené bakalárske štúdium poskytuje napríklad Právnická fakutlta UK, Fakulta manažmentu a Filozofická fakulta Univerzity Komenského, ako aj Ekonomická univerzita. Situácia je podobná i v susedných Čechách – brnianska Masarykova univerzita chce prijať sto poslucháčov do magisterského štúdia práva za poplatok 50-tisíc ročne.
Ústava SR síce garantuje bezplatné vzdelanie aj na vysokých školách, ale podľa „schopností občana a možností spoločnosti“. Ukazuje sa, že možnosti spoločnosti dnes už postačujúce nie sú.
SOŇA REBROVÁ