Aliho Talata, ku ktorému došlo len niekoľko hodín predtým.
Prezident cyperských Grékov Tassos Papadopoulos aj líder cyperských Turkov Rauf Denktaš, ako aj pozorovatelia z ďalších krajín sú však optimistickí. Vedia, že zjednotenie 30 rokov rozdeleného ostrova by pomohlo nielen Cypru. Ak sa cyperskí Turci a Gréci nedohodnú, do únie v máji vstúpi len grécka časť ostrova. Turecko okrem toho potrebuje úspešný výsledok na vylepšenie svojej vlastnej vyjednávacej pozície pre vstup do EÚ. Pre samotnú úniu by zasa spojený ostrov predstavoval menšie komplikácie do budúcnosti.
Veľké nádeje pritom všetci vkladajú do zmocnenca OSN Alvara de Soto, ktorý už skúsenosti s komunikáciou s rozhádanými lídrami má. V 90. rokoch bol úspešný v Salvadore, kde sa mu podarilo doviesť miestnych vodcov k dohode o ukončení občianskej vojny.
Rozhovory by mali prebiehať vo viacerých fázach. Do 22. marca budú rokovať predstavitelia oboch častí. Ak sa im to nepodarí, do nasledujúcich siedmich dní sa k nim pripoja zástupcovia Grécka a Turecka.
K výslednému návrhu dohody, ktorý by mal obsahovať vytvorenie konfederácie podľa švajčiarskeho modelu, sa potom vyjadria obyvatelia ostrova v aprílovom referende.
Cesta k jednotnému Cypru je dlhá. Prvý krok však údajne dopadol dobre. „Bolo to veľmi konštruktívne stretnutie s viditeľnou vôľou z oboch strán," pochvaľoval si de Soto.
Doterajšie skúsenosti s minulými pokusmi o dohodu však nabádajú na opatrnosť. Všetky sa skončili fiaskom. Naposledy pred rokom, keď z rokovaní vycúval Denktaš odmietajúci návrhy na územné presuny v prospech tureckej časti, ktoré pokladal za nedostatočné.
Tento problém je kľúčovým aj teraz. Nevyriešených otázok je viac - právomoci centrálnej vlády, vzájomná výmena utečencov, ako aj množstvo tureckých vojakov prítomných na ostrove.