Čchen C'-ming zažíva v Číne niečo, čo sa trochu podobá osudu generácie „68" na Slovensku. Tí sa potom, čo prehrmeli najhoršie čistky, v sedemdesiatych rokoch nenápadne vracali do výskumných ústavov, vydavateľstiev a kultúrnych centier. Často tam ticho žili svoje životy a nezavadzali príliš komunistickému režimu. Ak hlavu a hlas zdvihli príliš, prišiel ďalší trest.
Čchen C'-ming sa vracia do života po tvrdšej skúsenosti ako bol vyhadzov zo zamestnania. Vo väzení strávil viac než 10 rokov za „kontrarevolučné aktivity". Čínsky akademik dostal od režimu nálepku muža v pozadí, ktorý stál za protestmi na Námestí Nebeského pokoja.
V roku 1989 ich ukončili tanky a masaker, pri ktorom zomreli stovky, možno tisíce ľudí. Tisíce študentov a reformátorov čakalo dlhoročné väzenie.
V čase politického odmäku koncom osemdesiatych rokov viedol Čchen C'-ming nezávislý „think tank", ktorý sa zaoberal sociálnym dosahom ekonomických reforiem. Vydávanie týždenníka a jeho kníh sa krátko po potlačení demokratického hnutia ocitlo na indexe.
Teraz sa vracia do inštitúcie, ktorú nedobrovoľne opúšťal - komunisti v januári umožnili znovu otvoriť Pekinský sociálno-ekonomický výskumný inštitút. Prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao ukazujú, že sú tolerantnejší ako ich predchodcovia, ktorí spolurozhodovali o krvavom potlačení demonštrácií. Tí boli dokonca takí cynickí, že Čchena prepustili v polovici v roku 1994 spolu s ďalším disidentom, aby neprišli o doložku najvyšších výhod od Ameriky, po roku ho opäť zatvorili.
„Môže robiť výskumnú činnosť, ale ešte sme stále nezvážili, či bude písať aj správy, pretože je ešte stále zbavený politických práv," vysvetlil nový šéf výskumného ústavu pre agentúru Reuters, v akom postavení je teraz Čchen C'-ming.
Jeho návrat neznamená, že by nové vedenie chcelo prehodnotiť svoj postoj k udalostiam na námestí. Akurát Čchenovi, ktorého väznenie sprevádzali veľké zdravotné problémy, keď prekonal rakovinu prostaty, žltačku a problémy so srdcom, umožnili vyjsť z domáceho väzenia a nájsť si pod dozorom zamestnanie. Odpočúvať ho polícia prestala podľa jeho priateľov len minulý rok a s novinármi sa nechce stretávať.
„Ak prekročia líniu vnímanú ako hraničnú a zatúlajú sa s výskumom do kontroverzných oblastí, dobrácky Chu a Wen rýchlo zasiahne," povedal Reuters západný diplomat pôsobiaci v Pekingu.
Prečo toľká zhovievavosť k Čchen C'-mingovi? Možno aj preto, že komunisti v Číne sa v súčasnosti viac zaujímajú o novú generáciu „cyber-disidentov", ktorí svoje kritické postoje a výzvy na demokraciu šíria na internete. Naposledy v utorok oznámila čínska tlačová agentúra, že zatvorili Ťu Ťao-bina, ktorý na internete zverejnil 28 článkov podkopávajúcich čínsky socialistický systém.
MAREK CHORVATOVIČ