Predseda Európskej komisie Romano Prodi včera pridelil desať nováčikov z pristupujúcich krajín k terajším komisárom. Šesť mesiacov sa pri ostrieľaných komisároch budú učiť, ako funguje európska exekutíva.
„Tešíme sa na spoluprácu s kolegami z nových členských krajín. Sú to skúsení ľudia vynikajúcich kvalít a som si istý, že prinesú aktívny a pozitívny príspevok k práci komisie," povedal Prodi.
Niektorých svojím rozhodnutím prekvapil. Litovke Dalii Grybauskaiteovej, ktorá je doma ministerkou financií, pridelil rezort kultúry a vzdelávania. Lotyšskú ministerku zahraničných vecí Sandru Kalnieteovú priradil ku komisárovi pre poľnohospodárstvo a rybolov a českého exministra životného prostredia Miloša Kužvarta dal na starosť komisárovi pre zdravie a ochranu spotrebiteľov.
Dvaja z budúcich komisárov sú spokojní. Dostali rezorty, ktoré chceli: Poľka Danuta Hübnerová má obchod a Slovinec Janez Potočnik rozšírenie.
Aj slovenský kandidát na eurokomisára Ján Figeľ tvrdí, že sa mu priradenie k rezortu podnikanie a informačná spoločnosť pozdáva, hoci mal záujem o iné.
Najväčší záujem mali budúci komisári o regionálnu politiku, teda oblasť, ktorá bude pre nové členské krajiny v prvých rokoch najzaujímavejšia a finančne najatraktívnejšia. Prekvapenie sa nekonalo: ku komisárovi Barnierovi priradil Prodi maďarského kandidáta Balázsa, ktorý takýto tandem už týždne avizoval. Viacerí sa chceli dostať aj ku komisárovi pre rozšírenie Verheugenovi, pretože ho poznajú. Podarilo sa to napokon Slovincovi, čo sa podľa niektorých pozorovateľov chápe ako pozitívny signál pre Chorvátsko a jeho európske ambície. Chris Patten zodpovedný za zahraničné styky nakoniec žiadneho nováčika nedostal, hoci aj to bol žiadaný post.
Prodi tvrdí, že terajšie rozhodnutie nepredurčuje rezort, ktorý dostanú noví komisári v budúcej 25-člennej komisii. Napokon nebude to problematika daného rezortu, ktorej sa budú nováčikovia priúčať. Šesť mesiacov majú na to, aby si osvojili štýl práce, ktorý je v komisii iný, než v národných vládach a parlamentoch.
Noví komisári budú mať od 1. mája právo hlasovať a rozhodovať o všetkých otázkach. K dispozícii budú mať trojčlenné kabinety a štvorčlenné sekretariáty, zarábať budú rovnako ako ich kolegovia 18-tisíc eur mesačne.
Terajšia komisia bude z praktického hľadiska fungovať veľmi krátko - v máji sa bude jej práca rozbiehať, august je mesiac dovoleniek a v septembri sa už budú komisári pripravovať na vystúpenie pred Európskym parlamentom. O rezorte, ktorý dostanú v budúcej komisii, rozhodne Prodiho nástupca v úrade. Jeho meno bude známe po júnovom summite únie.
Pre všetkých to bude skúška, či na pôsobenie v európskej vláde majú.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ