BRATISLAVA - Hovorca tajnej služby Vladimír Šimko urazil poslancov a musel sa im ospravedlniť. Na kritické výroky zákonodarcov o návrhu nového zákona o SIS, ktorý pripravila sama tajná služba, reagoval tak, že by ho to podľa niektorých z nich malo stáť miesto. Služba pre seba v spornom návrhu žiada väčšie právomoci.
Poslanec Ladislav Polka z ĽÚ povedal, že návrh zákona zaváňa 50 rokmi, poslanec Smeru Robert Kaliňák zase tvrdil, že SIS predložila zákon, ktorý útočí na občianske práva a slobody. „Keby sme sa chceli uchýliť k takejto demagógii, tak by sme mohli povedať, že rozpustíme parlament, pretože poslanci berú úplatky," odpovedal Šimko v televízii Markíza.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik povedal, že ak Šimko neodstúpi, riaditeľ SIS Ladislav Pittner by ho mal odvolať. „Bol to neprimeraný výrok, absolútna nehoráznosť." Poslankyňa ANO Iveta Henzélyová si myslí to isté. „Veľmi sa ma to dotklo."
Viliam Soboňa z HZDS Šimkov odchod nežiada, stačí mu ospravedlnenie.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský poslal Pittnerovi list, v ktorom žiada ospravedlnenie. „Očakávame, že pán Pittner podnikne zodpovedajúce kroky, aby SIS neostala v podozrení, že jej zamestnanci s vedomím vedenia služby zosmiešňujú parlament," povedal Hrušovského hovorca Michal Dyttert. „Hovorca žiadnej inštitúcie nemôže takýmto nemiestnym spôsobom a bez dôkazov obviňovať predstaviteľov parlamentu." „Hovorca žiadnej inštitúcie nemôže takýmto nemiestnym spôsobom a bez dôkazov obviňovať predstaviteľov parlamentu."
Šimko sa bráni, že celý jeho výrok znel: „Keby sme sa chceli uchýliť k takejto demagógii, tak by sme mohli povedať, že rozpustíme parlament, pretože poslanci berú úplatky, zakázať pôsobenie novinárov, pretože bol medzi nimi vojnový zločinec, alebo rozpustiť lekársky stav, pretože niekde po neúspešnom zásahu pacient zomrel. Taká demagógia je neprípustná a SIS ju rozhodne odmieta." Vraj by vetu dnes pokojne povedal znovu.
Tajná služba podľa Šimka nechce poškodzovať dobré meno poslancov. Jeho vyjadrenia vraj neboli proti nikomu namierené. „Ak tak boli pochopené, SIS sa za to všetkým ospravedlňuje." Požiadavky na svoje odstúpenie odmietol komentovať. Dyttert včera nevedel povedať, či Hrušovského takýto druh ospravedlnenia uspokojí.
Pohoršení boli všetci poslanci výboru pre kontrolu SIS, na zasadanie musel prísť aj Pittner. Novinárom však nechcel odpovedať. Podľa informácií SME sa Pittner pred výborom čudoval, že poslancov takýto výrok nahneval. Povedal im však, že keď si to želajú, urobí nápravu. Šimka neodvolal, iba schválil jeho ospravedlnenie.
Hrušovský a Pittner už nedávno jeden spor mali. Hrušovský a prezident Rudolf Schuster sa hnevali, že im Pittner neposiela rovnaké informácie, ako premiérovi Dzurindovi, hoci na ne majú právo. Pittner im potom poslal list, čo označili za „ospravedlňujúci", SIS však za „vysvetľujúci". Hrušovský potom niekoľkokrát navštívil tajnú službu a kritiku voči Pittnerovi zmiernil.
MONIKA ŽEMLOVÁ