a poľnohospodárstva. Zdroje SAPARD aj so zarátaním finančnej spoluúčasti slovenského rozpočtu pritom predstavujú zhruba 4 miliardy Sk. Do konca minulého roka bolo na Slovensku predložených celkovo 1 242 žiadostí o podporu z tohto programu. Schválených bolo 494 žiadostí a odmietnutých len 43 projektov. Reálne ukončených projektov, pri ktorých žiadatelia už vyčerpali pridelené podpory, bolo doteraz 90.
Podľa nástupcu agentúry, Pôdohospodárskej platobnej agentúry, budú hľadať možnosti finančnej podpory z iných zdrojov aj pre tie projekty, ktoré napokon nebude podporovať SAPARD. So zástupcami EÚ chce totiž Slovensko rokovať o možnom presune týchto projektov do iných eurofondov, ktoré bude možné využívať až po rozšírení únie v máji.
Termíny na ukončenie vybavovania žiadosti o podporu z programu SAPARD, ako aj termíny na kompletizáciu žiadostí, u ktorých boli pri prijatí zistené nedostatky, sú u jednotlivých podporovaných oblastí rozdielne. Napríklad z projektov predložených pre oblasť investícií do poľnohospodárskych podnikov Pôdohospodárska platobná agentúra jednoznačne podporí iba tie, ktoré boli kompletizované najneskôr do konca minulého roku.
Ďalšie, ktoré bolo možné kompletizovať do 2. februára tohto roku, už nemajú jednoznačnú istotu získania financií zo SAPARD, pretože budú podrobené osobitnému výberu. Iné termíny sú stanovené pre projekty z oblasti lesného hospodárstva, investovania do potravinárskych podnikov a diverzifikačných činností na vidieku zameraných hlavne na rozvoj cestovného ruchu a agroturistiky. V tomto prípade budú určite vybavené tie žiadosti, ktoré boli doplnené do konca novembra 2003 a ostatné, kompletizované až k 12. decembru, budú tiež podrobené výberu.
Projekty z oblasti infraštruktúrneho rozvoja na vidieku budú schválené všetky v prípade, že spĺňajú stanovené kritériá a majú vysporiadané aj majetkovo-právne vzťahy. (er, TASR)