Iračania kričia antiamerické slogany počas pohrebu. FOTO - REUTERS
LONDÝN, BAGDAD - Bývalý iracký prezident Saddám Husajn sa pravdepodobne tento rok pred iracký súd nepostaví. Ak sa tak niekedy stane, nebude to skôr ako o dva roky. Pre britský denník The Guardian to povedal Sálim Chalabí, ktorý prípravu Husajnovho procesu koordinuje.
Podľa denníka zdržanie spôsobuje výber a preverenie sudcov, príprava súdnych miestností, ako aj vytvorenie dobre strážených väzníc, v ktorých budú podozrivých zadržiavať. „Myslím, že to celé zaberie dva roky," povedal Chalábí, ktorý je synovcom člena dočasnej vlády Ahmeda Chalábího.
Husajn má v súčasnosti štatút vojnového zajatca, ktorý mu v januári udelili Spojené štáty. Irackí predstavitelia však proti tomu ostro protestovali, pretože sa tým znižuje možnosť, aby bývalého diktátora súdili iracké súdy. Iracký minister zahraničných vecí Hošjar Zibarí preto v nedeľu po rokovaní so šiestimi susednými štátmi v Kuvajte povedal, že požiada Washington o zmenu tohto štatútu hneď, ako Iračania v plnom rozsahu prevezmú moc. Očakávajú pritom, že sa tak stane najneskôr do 30. júna.
Civilný správca Iraku Paul Bremer sa rozpráva s Iračankami. FOTO - REUTERS
Americký správca Iraku Paul Bremer v nedeľu vyhlásil, že skôr, ako sa USA na odovzdanie moci odhodlajú, počkajú na vyjadrenie OSN. Bremer si však napriek tomu myslí, že všetko sa stihne do konca júna tak, ako to už skôr naplánoval americký prezident George Bush.
Viacerí experti však tvrdia, že ani vtedy nebude iracká vláda pripravená na prevzatie moci. Priznal to i Bremer, podľa ktorého „aj po vytvorení suverénnej vlády bude nevyhnutná istá forma medzinárodnej prítomnosti v krajine". Dôvodom sú neustále ozbrojené útoky, ktorým iracká polícia a armáda nedokážu čeliť. „Je evidentné, že Iračania nie sú zatiaľ schopní zaistiť si vlastnú bezpečnosť," povedal pre New York Times americký predstaviteľ, ktorý chcel zostať v anonymite.
Potvrdila to aj séria včerajších atentátov v rôznych častiach Iraku. V Bagdade a Bakúbe najprv ráno po útokoch rebelov zomreli dvaja americkí vojaci. Popoludní potom v hlavnom meste vybuchla bomba v základnej škole, pričom zabila jedno dieťa a dve zranila.
Paul Bremer sa včera vyjadroval aj o pripravovanej irackej ústave. Návrh, ktorý by sa opieral výhradne o islamský zákon, ako to žiadajú niektorí členovia irackej vládnej rady, zablokuje, vyhlásil pri otváraní strediska pre ženy v Karbale. Iračanky vyjadrili znepokojenie, že prídu o výsady, ktoré im zaručila bývalá sekulárna vláda.
(mm, čtk, reuters)
Saddámov parlamentný šéf je vraj na slobode
BAGDAD - Armáda USA údajne pustila cez víkend na slobodu Sadúna Hammadího, bývalého predsedu parlamentu z čias režimu Saddáma Husajna. Oznámil to včera strážnik Hammádího domu v Bagdade. Američania sa k tomu dosiaľ nevyjadrili. Sedemdesiatštyriročného Hammadího uväznili pred deviatimi mesiacmi. Zákony za Saddáma v Iraku spolu s Radou revolučného velenia vyhlasovalo jednokomorové Národné zhromaždenie. (čtk)