Nechránenú štôlňu sme objavili aj vedľa hlavnej cesty blízko Kokavy nad Rimavicou. Od vstupu do nej zvedavcov, našťastie, odrádza jazierko hneď na začiatku štôlne. To je preplnené odpadkami a plastovými fľašami. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Iba časť z nich je vystužená, vnútro ostatných tvorí iba hornina. Tá pracuje a môže znamenať časovanú bombu," hovorí speleológ František Radinger z Poltára.
Štôlne majú rôzny vek, rôznu dĺžku, často sú prepojené s ďalšími štôlňami, niektoré časti môžu byť zaplavené. Na Slovensku platí banský zákon, podľa ktorého by mali byť tieto priestory uzatvorené. Niektoré však v podstate ani nemajú majiteľa, pochádzajú ešte z obdobia tureckých vpádov.
Uzatvorením štôlní by sa síce zvýšila bezpečnosť, no prinieslo by to aj negatíva. Štôlne a jaskyne sú zimoviskami netopierov, ktoré by sem mali sťažený prístup. Uvažovalo sa aj o možnosti, aby sa niektoré štôlne zabezpečili tak, aby mohli byť prístupné. „Sú to však finančne náročné projekty, na ktoré je problém nájsť peniaze," hovorí speleológ.
Štôlne však napriek tomu ľudí lákajú. Ak sa už pre takúto nebezpečnú výpravu rozhodnú, mali by rešpektovať aspoň niektoré pravidlá. „Mať kvalitnú obuv, oblečenie, zásobu jedla a vody a tiež výkonné baterky - ak by sa stalo niečo nepredvídateľné, „ hovorí Radinger.
Štôlne sa paradoxne stávajú aj cieľom krádeží. Stalo sa tak v prípade štôlne pri Uderinej, kde pred časom hľadala kanadská spoločnosť zlato. Po skončení prieskumu začali zo štôlne miznúť koľajnice, a tak vchod do nej radšej zasypali.
KVETA FAJČÍKOVÁ