, pretože sa zjednotila DPH.
„Zhodnotiť hneď po prvom mesiaci, či po daňovej reforme budú na tom ľudia horšie, alebo lepšie, je ťažké," hovorí Pavol Kárász z Prognostického ústavu SAV. „Isté je, že ľudí, ktorí dávajú veľa na spotrebu, sa dotkla vyššia DPH negatívne. Zamestnanci, ktorí zarábajú okolo priemerného mesačného platu, sú na tom s čistým príjmom približne rovnako, ale keď si vezmú výplatu a idú s ňou do obchodu s potravinami, sú na tom vinou vyššej DPH horšie," hovorí.
Najhoršie je to podľa neho pre tých, ktorých sa daňové zvýhodnenie netýka - dôchodcov, študentov, slabé sociálne skupiny.
„Čistá mzda závisí aj od toho, či rodina má deti, alebo či niektorý člen rodiny nepracuje. Vtedy je čistá mzda oproti vlaňajšku vyššia." Nový systém je zaujímavý najmä pre tých, čo zarábajú vysoko nadpriemerne.
„Daňová reforma zaberie vtedy, keď bude príjem vyšší. Myslím si, že teraz veľa ľudí pociťuje skôr negatívne dôsledky. Pozitíva sa pre väčšinu ľudí môžu prejaviť až v budúcnosti," hovorí Kárász.
Analytik Karász však upozorňuje aj na možné riziká. „Ak sa sociálno-ekonomická súdržnosť nezrúti, je nádej, že za nejaký čas to bude lepšie. Ak sa zrúti, prídu problémy. Sú rôzne aktivity - referendum o predčasných voľbách, situácia na politickej scéne, prejavy niektorých skupín na východe Slovenska. Nie je isté, či to ľudia vydržia. Ja situáciu zatiaľ nepovažujem za stratenú, ale závisí od politikov." (rf)