Jeden z návrhov na zvolenský pamätník obetiam komunizmu. FOTO - ČTK
Keď sa túto ideu podarilo mestským poslancom presadiť, obrátili sa v polovici minulého roka práve na bratislavskú školu, aby pripravila návrhy do súťaže. Študenti z jeho ateliéru, ktorí sa vo štvrtom ročníku zaoberajú intervenciou voľnej sochy, fontány či pomníka do verejného priestoru, pripravili desať svojich predstáv, ku ktorým sa do konca mesiaca vyjadria verejnosť aj odborníci.
„Práce spĺňajú všetky profesionálne parametre, obsahujú nielen samotné modely pamätníka, ale aj navrhované materiály, počítačové animácie, príslušné architektonické riešenie, osadenie v zaujímavom priestore, akým námestie s mestským úradom nepochybne je," pokračuje Jozef Jankovič. Hodnotu ich návrhov podľa neho zvýrazňuje aj skutočnosť, že „sú to čistí, nepopísaní mladí ľudia, autenticite ich vecí sa dá veriť".
Celú réžiu súťaže financoval mestský úrad a v jeho rukách je aj ďalší osud pamätníka. „To už je mimo našej školy, týmto sa naša participácia na projekte končí," zdôrazňuje. Mesto plánuje po pripomienkach verejnosti vytvoriť odbornú komisiu, ktorá rozhodne o víťaznom návrhu. Ten by mal byť realizovaný ešte v tomto roku, k 15. výročiu novembra '89. Podobný pamätník obetiam komunizmu zatiaľ na Slovensku neexistuje.
„Myslím, že táto súťaž je zároveň príležitosťou otvoriť u nás potrebnú diskusiu o osudoch a význame pomníkov či pamätníkov. Normalizačná ideológia ich sprofanovala, verejnosť ich automaticky vníma v negatívnom svetle, dostali sa nezaslúžene na okraj záujmu," pripomína Jankovič. O nenormálnosti tohto stavu nás presviedčajú aj príklady zo sveta, či už ide o pomník holokaustu v Berlíne alebo newyorský pamätník obetiam teroristického útoku z jedenásteho septembra.
Vďaka priekopníckemu činu zvolenských mestských poslancov sa tak črtá nielen prvý pamätník obetiam komunistického režimu na Slovensku, ale aj rehabilitácia tohto druhu sochy vo verejnom priestore.
ALEXANDER BALOGH