BRATISLAVA - Minister kultúry Rudolf Chmel nevidí vo výlete riaditeľa TASR do Dubaja, ktorý platila firma Orange, problém. V stanovisku zopakoval, že Peter Nedavaška mal riadnu dovolenku. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ktorý má právo podať návrh na Nedavaškovo odvolanie, sa k výletu nevyjadril.
Ministerstvo kultúry môže „v najbližších týždňoch monitorovať spravodajský servis agentúry a zistiť, či sa v ňom neprejaví cesta riaditeľa, že by v rozpore s etickým kódexom novinárskej praxe alebo zákonom o štátnej agentúre spoločnosť Orange dostala neštandardný priestor," píše Chmelovo ministerstvo. Tiež vraj môže „porovnať telefónne účty agentúry u tohto mobilného operátora z obdobia pred zahraničnou cestou Nedavašku a po nej."
Ak cesta do Dubaja nebude mať na informovanie TASR o Orange vplyv, „nevidí minister kultúry dôvod na podanie návrhu na odvolanie riaditeľa TASR".
„Nemám k tomu žiadne stanovisko," povedal hovorca premiéra Martin Maruška. Dôvody odmietol povedať. „Keď ho budem mať, tak ho do redakcie SME pošlem." SME žiada premiéra o stanovisko od stredy minulého týždňa.
V Dubaji bol na služobnej ceste aj námestník riaditeľa železníc Štefan Hlinka. Železnice tvrdia, že išlo o plánovanú cestu. Na žiadosť o správu z cesty, ktorú Hlinka musí vypracovať, sme odpoveď zatiaľ nedostali.
Štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý upozornil, že Hlinka aj Nedavaška mohli porušiť zákon. Pri výkone práce vo verejnom záujme nesmú „prijímať dary alebo iné výhody v súvislosti a pri výkone práce vo verejnom záujme". Výnimka platí iba pre dary poskytované obvykle pri výkone práce vo verejnom záujme.
Obidvaja by sa tiež podľa tohto zákona mali zdržať všetkého, čo „by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť ich konania". Obaja by podľa zákona mali prísť o miesto, ale o tom, či porušili zákon, rozhodujú ich nadriadení. V prípade železníc ich riaditeľ Roman Veselka a v prípade riaditeľa TASR vláda a jej predseda.
(mož)