Špidla prežil vzburu v strane

Keď v Českej republike predminulý rok začala vládnuť koalícia na čele s premiérom Vladimírom Špidlom s väčšinou jediného hlasu v parlamente, málokto neočakával jej skorý koniec. Špidla však akoby zázrakom zatiaľ prežíva. Najviac problémov mu pritom ...

Napriek ďalšiemu víťazstvu nemá Špidla dôvod na radosť. FOTO - ČTK

Keď v Českej republike predminulý rok začala vládnuť koalícia na čele s premiérom Vladimírom Špidlom s väčšinou jediného hlasu v parlamente, málokto neočakával jej skorý koniec. Špidla však akoby zázrakom zatiaľ prežíva. Najviac problémov mu pritom nespôsobila opozícia ani jeho koaliční partneri, ale permanentná vnútorná kríza vlastnej sociálnodemokratickej strany.

Tá opäť vyvrcholila minulý týždeň verejnou vzburou ľavého krídla strany, ktoré odmieta reformu štátnych financií a znepokojujú ho dlhodobo nízke preferencie ČSSD. Podľa januárového prieskumu inštitútu CVVM by sociálnych demokratov volilo 17,5 percenta voličov, najsilnejšiu opozičnú stranu ODS až 33 a tretích komunistov 16 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Asi tretina zo 70 sociálnodemokratických poslancov podpísala list, v ktorom vedenie strany obviňujú, že nebráni záujmy svojich voličov. ČSSD podľa nich musí dokázať, že je schopná zaistiť dôstojný život obyčajným ľuďom a že je schopná finančnú reformu vyriešiť tak, aby „ľudia nemali dojem, že jej dôsledky dopadajú hlavne na ľudí práce a na tých najpotrebnejších a najchudobnejších".

Skôr ako principiálne vystúpenie však list vyzerá ako vzbura ukrivdených. Na čele rebelov stoja Jan Kavan a Vladimír Laštůvka, obaja urazení, že nie sú na kandidátke do Európskeho parlamentu. Kavana by sa navyše po sérii škandálov Špidla chcel zbaviť.

Podporujú ich Jaromír Schiling, Eduard Zeman a Miloš Kužvart, ktorí sú urazení, že v prechádzajúcej vláde boli ministrami a dnes už nie sú. Ostatní plačú nad odbúravaním sociálneho štátu, hlavne im však chýba pevná ruka bývalého šéfa Miloša Zemana.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to snaživý predseda. Nie je to však Miloš Zeman. Nie je to charizmatický vodca," vidí hlavný Špidlov nedostatok podpredseda strany a minister práce Zdeněk Škromach. List nepodpísal, je však jedným z vodcov „zemanovcov".

Na sobotnom zasadaní Ústredného výkonného výboru ČSSD Špidla svoju pozíciu opäť ubránil. Vzbúrencom ustúpil určitým zmierneným už takých nie príliš radikálnych reforiem. Na druhej strane však na zjazde presadil uznesenie, ktoré členom strany zakazuje „mediálne polemiky oslabujúce volebné úsilie strany". „Verejné napádanie kandidátov a funkcionárov strany je zničujúce," povedal podľa českých médií Špidla na neverejnom zasadaní.

Politológovia však považujú aj toto Špidlovo víťazstvo za dočasné. „Oponentom sa podarilo etablovať ako skupine a môžu sa pochváliť tým, že docielili zmiernenie reformy," povedal pre ČTK politológ Bohumil Doležal. Špidla podľa neho získal iba odklad a strana je stále vnútorne rozpoltená.

SkryťVypnúť reklamu

O Špidlovom osude tak môžu rozhodnúť voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých ČSSD podľa predpokladov pohorí.

Postrach z Vysočiny opäť neuspel

Keď bývalý premiér a predseda ČSSD Miloš Zeman ku koncu svojej vlády oznámil, že sa stiahne z politiky a bude žiť ako obyčajný dôchodca na Česko-moravskej vysočine, málokto bral jeho slová vážne. Oprávnenosť pochybností potvrdil sám Zeman, keď o niekoľko mesiacov kandidoval na post českého prezidenta. Skončil s veľkou hanbou. Premiér Špidla verejne agitoval proti jeho zvoleniu a za niekdajšieho šéfa nehlasovalo ani mnoho poslancov ČSSD. Zeman sa potom stal najtvrdším Špidlovým kritikom. Opakovane hovorí o zrade programu sociálnej demokracie a vyzýva na výmenu jej vedenia.

Jeho prívrženci však stále dúfajú v Zemanov návrat. V sobotu im nevyšiel ďalší pokus. Ústredný výbor ČSSD veľkou väčšinou hlasov odmietol návrh uznesenia, ktoré by Zemana vyzvalo kandidovať do predsedníctva a tým pádom sa zúčastniť na rozhodovaní o straníckej politike.

SkryťVypnúť reklamu

Zeman tvrdí, že si navrhovatelia pred svojím krokom nevyžiadali jeho súhlas. Podľa expremiéra by jeho aktívne zapojenie do straníckej politiky za jej súčasného vedenie „nebolo produktívne". (pm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 759
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 790
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 840
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 990
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 757
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 290
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 235
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu