Európania vidia krajšiu budúcnosť s Kerrym ako s Bushom.
FOTO - REUTERS
Kerry však má podľa niektorých odborníkov predpoklady tieto vzťahy znovu vylepšiť. Hovorí po francúzsky, pochádza z diplomatickej rodiny, chodil do švajčiarskej školy a 18 rokov strávil v zahraničnom výbore Senátu. Jeho žena Teresa Heinzová vyrastala v portugalskej Afrike - v Mozambiku a on sám má vplyvný klan francúzskych bratrancov. Nemcom, Francúzom a mnohým ďalším sa tiež pozdáva, ako razantne kritizuje Bushov unilateralizmus.
„Chce konzultovať s dôležitými spojencami Ameriky namiesto toho, aby ich strašil. Chce chrániť životné prostredie a chce spoluprácu s OSN," napísal v nedeľnom Welte bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker.
Zhrnul tak najčastejšie výčitky voči Bushovi. Berlín, Paríž či Brusel majú pocit, že Bush ich obchádza, že sa o Európu nezaujíma.
„Povedal by som, že bude mať silný osobný záujem na zahraničných záležitostiach. Na rozdiel od Busha, ktorý ani nečíta noviny," povedal riaditeľ Transatlantického strediska nemeckého Marshallovho fondu v Bruseli William Drozdiak.
„Medzi Bushom a Kerrym je štrukturálny rozdiel - Bush po nás ide, Kerry nie," povedal šéf parížskej nadácie pre strategický výskum Francois Heisbourg.
Práve vzťahy s európskymi spojencami by sa podľa Drozdiaka mohli stať jednou z predvolebných tém. Kerry môže Busha obviňovať, že po 11. septembri 2001 premrhal sympatie blízkych spojencov a potom pre irackú inváziu poškodil tradičné vzťahy.
„Preto možno zažijeme v najbližších šiestich mesiacoch veľmi pozitívne transatlantické vzťahy. Predovšetkým preto, že Bush a jeho politickí poradcovia si uvedomia, že najlepším spôsobom, ako tomu čeliť, je byť na Európanov dobrý," povedal Drozdiak.
Náznaky sa už objavili. Minulý týždeň hovorili mnohí o novom Rumsfeldovi. Americký minister obrany bol na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Na rozdiel od predchádzajúceho roku, kde hovoril o starej a novej Európe, bol srdečný a zdržanlivý.
(reuters)