BRATISLAVA - Slobodné fórum zrejme začalo s vládou zápas o „citlivejšie" reformy. Líder SF Ivan Šimko včera ohlásil, že jeho poslanci nepodporia v parlamente návrh na spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Okrem toho ministrovi financií Ivanovi Miklošovi včera oznámili, že nebudú rešpektovať požiadavku SDKÚ, aby v parlamente nepodporili návrhy, ktoré by zvyšovali deficit verejných financií.
Šimko žiada, aby vláda pripravila materiál o tom, ako sa zavedenie školného prejaví. Spoplatnenie štúdia podporí SF až vtedy, ak analýzy jednoznačne ukážu, že „vysokoškolské štúdium sa nestane pre sociálne slabšie vrstvy nedostupným".
Návrh na zavedenie školného môže teda v parlamente stroskotať, lebo proti zákonu bude hlasovať zrejme celá opozícia a nesúhlasí s ním ani prezident Rudolf Schuster.
Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth napriek tomu vidí priestor na kompromis. Povedal, že sa dá uvažovať o vyššom percente študentov, ktorí by dostali podporu štátu, napríklad až 60 percent. Vyslovil sa tiež zato, aby študenti mohli získať časť peňazí nielen na školné, ale aj na celkové náklady na štúdium. Napríklad za ubytovanie.
Z opozičných strán majú jasný odmietavý postoj Smer a KSS. Líder Ľudovej únie Vojtech Tkáč by mohol „diskutovať o vládnych opatreniach" až vtedy, ak sa prehodnotí celý systém rodinných dávok. Podpredseda HZDS Milan Urbáni zákon „v tejto podobe a v tomto období rozhodne" nepodporí.
Slobodné fórum bude chcieť v parlamente presadiť aj návrh na vyplatenie jednorazového príspevku dôchodcom vo výške 2 400 korún. Minister Mikloš sa obáva, že takéto a iné návrhy sa môžu čoraz viac šíriť a „asi by sme ťažko vylúčili preteky v populizme v Národnej rade". Iniciatíva SF znamená podľa Mikloša 3 miliardy verejných výdavkov, ktoré nie sú kryté v štátnom rozpočte a ani v rozpočte Sociálnej poisťovne.
Minister pripomenul, že v prípade úspechu projektu automobilky Hyundai musí v rozpočte nájsť navyše 2 miliardy a ak by k tomu pribudli ďalšie peniaze pre dôchodcov, len veľmi ťažko by bolo možné udržať schválený deficit.
„Neviem, či dôchodcovia nie sú rovnako dôležití," oponoval poslanec SF Opaterný. Poslankyňa Ľubica Navrátilová nevidí problém v tom, kde hľadať zdroje. Hovorí, že Sociálna poisťovňa získala 9,8 mld korún z Národného úradu práce a celková bilancia poisťovne na tento rok je spolu 20 miliárd korún.
Minister Mikloš namieta, že nekryté rozpočtové požiadavky prinesú škody pre ekonomiku a obyvateľstvo, čo sa prejaví vo výške úrokových sadzieb, v zhoršení podnikateľského prostredia či kurze koruny.
Opaterný povedal, že „okolo deficitu sa v tomto štáte všetko krúti". Podľa neho je však dôležitejšie, aby reformy boli stabilnejšie, a teda mali podporu občanov. Nerád by sa vraj dožil, keby sa reformy alebo ich časti po voľbách rušili.
Pripomenul, že SF nemieni byť populistické a navyšovať deficit verejných financií. Nie je to však jediné kritérium, podľa ktorého bude posudzovať návrhy zákonov. Minister Mikloš hovorí, že jediným riešením sú len rokovania s poslancami, aby pochopili argumenty vlády.
Poslanci SF nehovorili na stretnutí s Miklošom, či by podporili návrh na jeho prípadné odvolanie. „Ak by taký návrh prišiel do parlamentu, budeme ho zvažovať," povedal poslanec SF Jozef Hurban.
(sp, tasr)