Francúzi sú v spotrebe vína druhí na svete, čo by vláda rada obmedzila zdražením alkoholu. Aj vďaka silnej vinárskej loby sa jej zatiaľ nedarí.
FOTO - TASR
i z najdrahších v celej Európe. Cieľom bolo obmedziť fajčenie a jeho dôsledky na zdravie. Podľa nedávno zverejnených údajov spotreba cigariet skutočne klesla.
Štatistiky však nie sú priaznivé pri alkohole a stáva sa problémom. V spotrebe vína sú Francúzi na prvých miestach rebríčka. Zatiaľ čo fajčenie si ročne vo Francúzsku vyžiada 60-tisíc životov, alkohol má na svedomí 45-tisíc. Vo vekovej kategórii 45 až 55 rokov je alkohol zodpovedný za 20 percent úmrtí u mužov a desať percent u žien. Je s ním spojená aj tretina všetkých dopravných nehôd a 30 percent násilia v domácnostiach. Liečenie chorôb spojených s pitím si ročne vyžiada 10 miliárd eur.
Tieto čísla vládu už minulý rok prinútili začať kampaň proti alkoholu za volantom. Zatiaľ však ostalo len pri nej a k zdraženiu alkoholu nedošlo, hoci vláda tak plánovala urobiť. Cigarety však zdraželi výrazne a daň teraz tvorí 75 percent ceny. Pri whisky je to 38 percent, pri pive 22,6 a len 16,6 percenta tvorí daň z ceny vína.
Podiel na tom, prečo, sa francúzski politici neodvážili tento krok urobiť, má aj vinárska loby. Tá je vo Francúzsku mimoriadne silná - vinárov je tu oficiálne vyše 200-tisíc a ich ekonomická váha nie je zanedbateľná. Proti náznakom zdraženia alkoholu prišiel vinárom na pomoc aj popredný predstaviteľ vládnej pravice Alain Juppé, ktorý je aj starostom Bordeaux. Ďalšie hlasy poukazujú na to, že prudké zdraženie alkoholu by viedlo mnohých Francúzov, aby si alkohol pálili doma alebo ho hľadali na čiernom trhu.
Jediné, na čo vláda momentálne pomýšľa, je zväčšenie nápisu na etiketách fliaš upozorňujúce na škodlivosť konzumácie alkoholu. Zakázať by chcela aj predaj alkoholických nápojov na benzínových pumpách. (čtk)