Predpovede organizátorov svetového šampionátu biatlonistov v Oberhofe sa určite naplnia. Pred začiatkom MS počítali s 200-tisícovou návštevou a už dnes je isté, že ich plány diváci prekonali. Každý z doterajších siedmich dní šampionátu sa malebným mestečkom v Durínskom lese, ktoré má len 1700 obyvateľov, premelie podľa tunajšej tlače 30-tisíc fanúšikov, a to biatlonový sviatok má pred sebou ešte dva dni súťaží.
Hoteliéri v okolí dejiska MS si mädlia ruky, skoro všetky penzióny či hotely v okolí tridsiatich kilometrov majú na dverách nápis „belegt" (obsadené). Typické nemecké bratwursty (klobása so žemľou a horčicou) za 2 eurá a červené varené víno po 1,50 sa míňajú vo veľkom, hoci viacerí z fanúšikov si ulievajú z domu prinesených ploskačiek či termosiek.
Ešte dve-tri hodiny po súťaži sa z veľkých stanov vedľa Rennsteig Areny ozýva zborový spev na povel a štrnganie pivových pohárov, zatiaľ čo stánkari na otvorenom priestranstve pomaly zatvárajú a núkajú zvyšky kávy zadarmo. „Panuje tu také nadšenie ako počas nedávneho Superbowlu," vyjadril sa šéf organizačného výboru ďalšieho kola Svetového pohára v americkom Fort Kente Max Cobb.
Ole Einar, si najlepší
Autobusy zadarmo, ktoré privážajú a zvážajú divákov dolu do mesta (od biatlonovej arény ho delí 5 km), praskajú vo švíkoch. Často pripomínajú puby na kolesách. Povievajúce nemecké vlajky víria vnútri alkoholický opar, zatiaľ čo polovička autobusu neprestáva so zborovým skandovaním a ráznym dupaním do rytmu. Interiérom znie nielen „ajajajáj Martina Glagow", ale aj „Ole Einar, die beste Man" (Ole Einar, si najlepší). O iróniu na adresu päťnásobného nórskeho olympijského víťaza, ktorý si zatiaľ na šampionáte vyjazdil len tri bronzy, určite nejde. Björndalena aj v Oberhofe obletuje veľa priaznivcov. Neprejde ani sto metrov, aby nemusel rozdať ďalší autogram. Na tvári žiadne známky znechutenia, hoci toho za vyše týždňa na šampionáte musí mať vyše hlavy.
Na štadióne od pol ôsmej ráno
To, čo sú nemeckí fanúšikovia ochotní urobiť pre biatlon, sa len tak nevidí. Súťaž sa každý deň začína až o 14.20 h, ale mnohí sú na štadióne už o pol ôsmej ráno. V stredu sa súťaže pre hmlu nedočkali vôbec, no akoby im to neprekážalo. „Čo sa dá robiť. V Oberhofe je to bežné. Zabavili sme sa pri dobrej hudbe," smial sa Manfred Stengel, jeden z fanúšikov, ktorý bol na štadióne spolu s manželkou Marlis medzi prvými. Vstupenku si rodený Erfurťan kupoval hneď, ako ich začali predávať - v júli minulého roku. „Prvého júla som zobral 550 eur a utekal sem do Oberhofu. Aj tak som si musel vystáť hodinový rad." Na Slovensku nepredstaviteľná situácia. Nie všetci však znášali stredajšie preloženie tak dobre. Ďalší z fanúšikov vehementne vysvetľoval jednému z policajtov, že on je učiteľ a pre biatlon si odložil vyučovaciu hodinu. Akoby za hmlu mohol práve on.
Šampionát zatiaľ nemeckým biatlonistom vychádza. Po siedmich disciplínach mali šesť medailí (2 zlaté, dve strieborné, dve bronzové) a po Rusku a Nórsku sú treťou najúspešnejšou krajinou na MS. Škoda len, že počas televízneho prenosu akoby iní ako nemeckí športovci neexistovali. V čase, keď sa lámal chlieb štvrtkovej štafety žien a Ruska Achatovová na poslednom úseku mierila na posledné terče, radšej televízne kamery opakovali pokusy Nemky Wilhelmovej, ktorá už mala dávno odstrieľané. A boj o striebro s Ruskou napokon aj prehrala.
Autor: RASTISLAV HRÍBIK, Oberhof