Minister spravodlivosti Daniel Lipšic narazil na odpor Notárskej komory, ktorá namieta, že na zvýšenie počtu notárov doplatia občania. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti presadzuje rušenie niektorých profesijných komôr. Koncom roka sa to podarilo v prípade Komory komerčných právnikov. Jej bývalé vedenie nesúhlasilo a obrátilo sa cez skupinu poslancov na Ústavný súd. Na problémy naráža ministerstvo aj pri najnovšej snahe otvoriť Notársku komoru ďalším záujemcom.
Cieľom je, aby sa mohol stať členom komory každý, kto splní zákonné podmienky. V súčasnosti minister presne určuje, kde a koľko notárskych úradov môže fungovať. Záujemca sa môže stať notárom, len ak sa už existujúce miesto uvoľní, alebo ak ministerstvo vytvorí nový úrad. „Nie som za to, aby štátny úradník alebo minister mal takú právomoc," vyhlásil Lipšic. Je presvedčený, že väčší počet notárov obmedzí priestor na korupciu.
Vedenie notárskej komory nesúhlasí so zvýšením počtu notárov, lebo to podľa nej povedie k zníženiu kvality ich práce. „Neobmedzeným, nekompetentným nárastom prudko klesne kvalita a postihne to najmä občanov," varoval už v novembri viceprezident komory Karol Kovács.
Ministerstvo tvrdí, že sa iba opakuje situácia spred štyroch rokov, keď sa podobným spôsobom otvárala komora exekútorov. Aj tí vtedy používali podobné argumenty. „Notárska komora sa bráni, lebo notári majú monopol," hovorí Lipšic.
Notári sa obávajú, že v budúcnosti budú nové notárske úrady vznikať iba v lukratívnych oblastiach, v chudobnejších regiónoch majú naopak úrady zanikať. To by malo za následok sťažený prístup ľudí k ich službám. Minister pripúšťa, že po zmene zákona vznikne množstvo nových úradov a niektoré z nich zaniknú, lebo neobstoja v konkurencii. Minister považuje za lepšie, ak o tom rozhodne trh a nie on sám. (rp)