V najhlbšej politickej kríze sa ozvala hlavná žalobkyňa Medzinárodného súdneho tribunálu pre zločiny bývalej Juhoslávie v Haagu Carla del Ponteová a vyhlásila, že v súčasnosti najhľadanejší zločinec balkánskych vojen Radovan Karadžič sa nachádza priamo v Belehrade. Spolupráca srbského vedenia a Haagu sa dostala na bod mrazu.
Belehrad reagoval protiútokom. „Carla del Ponteová také veci hovorí už roky. Ale ešte nikdy nám nedodala žiadne informácie, ktoré by pomohli Karadžiča zatknúť," povedal odstupujúci srbský premiér Zoran Živkovič.
Živkovič stále nemá nástupcu. Štyri prodemokratické strany sa po decembrových voľbách márne snažili vytvoriť koalíciu.
Chvíľu to vyzeralo, že proreformné strany prijali podporu miloševičovských socialistov. Vďaka ich hlasom sa podarilo zvoliť predsedu parlamentu. Ten mal vymenovať za nového premiéra predáka Demokratickej strany Srbska Vojislava Koštunicu. „Koaličníci" z Hnutia obnovy Vuka Draškoviča však odmietli s miloševičovcami spolupracovať a pokus o vytvorenie vlády stroskotal.
Podľa denníku Vesti boli socialisti prístupní dohode, ktorá by ich priviedla do vlády, lebo im dochádzajú financie na obhajobu procesu s Miloševičom. „Je na čase, aby sa o to staral štát," vyhlásil podľa Vesti nemenovaný člen socialistickej strany.
Nový šéf parlamentu Dragan Maršičanin dal včera stranám týždňovú lehotu - ak nedokážu sformovať vládu, vyhlási ďalšie voľby. Z nich môžu vyťažiť znovu len ultranacionalisti a miloševičovci. Čím dlhšie kríza potrvá, tým väčšie budú ich šance na uchopenie moci.
Neistota, nevyplatené mzdy a padajúca hodnota dinára im bezpečne nadháňajú podporu. Analytici sa obmedzujú na opatrné vyhlásenia o „labyrinte bez východu". „Vieme len, že nové voľby nič nevyriešia," hovorí politológ Bojan Dimitrijevič. Nanešťastie pre voličov, Srbsko je teraz bližšie k novým voľbám než k novej vláde.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ