Ako sa tajne predávajú jadrové zbrane

George Bush v prejave na National Defense University vo Washingtone v stredu hovoril, ako zamedziť nelegálnemu obchodovaniu s jadrovými zbraňami.


Spojené štáty majú obavy zo Severnej Kórey, Iránu a teroristov. Ako funguje čierny trh? Kto a aké zbrane hromadného ničenia skutočne vlastní? Akými cestami sa dostávajú od vedcov k darebákom? Jasné otázky s neistými odpoveďami sú z hľadiska americkej národnej bezpečnosti kľúčové.

Americký prezident navrhol opatrenia, aby bola Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) efektívnejšia. Neuprednostnil sólové riešenia, čo kvitoval aj demokratický kandidát na prezidenta John Kerry, ktorý ho predtým kritizoval za izolacionistickú zahraničnú politiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bush pochválil aj americké a britské tajné služby, ktoré rozkryli aktivity pakistanského „otca" jadrovej zbrane Abdula Kádira Chána predávajúceho jadrové technológie. „Vieme, že Líbya nebola jediným Chánovým zákazníkom," povedal Bush.

Jadrový klub

Zbrane hromadného ničenia boli v období studenej vojny považované za efektívny nástroj udržujúci rovnováhu. Existoval elitný jadrový klub (Sovietsky zväz, USA, Veľká Británia, Čína, Francúzsko) a Izrael.

Dnes to neplatí. Jadrové zbrane má už aj India a Pakistan, ktorý technológie predával. Vďaka tomu krajiny ako Severná Kórea a Irán môžu vnášať nestabilitu. Aké sú ich jadrové arzenály, nie je presne známe. Kórea sa svojím arzenálom vyhráža, Irán sa zasa hrá na schovávačku, čo potvrdzujú aj včerajšie informácie, že nepriznal centrifúgu na obohacovanie uránu, ktoré získali zbrojní inšpektori.

SkryťVypnúť reklamu

Pakistan a Líbya

Pakistan, ktorý má jadrové hlavice aj nosiče, je dnes americkým spojencom v boji proti terorizmu. Prezident Mušarraf nechce povoliť kontrolu inšpektorov MAAE v jeho krajine. Tichá diplomacia sa vyplatila v prípade Líbye. Spojené štáty a Británia púšťajú Tripolis postupne späť do svetovej politiky - vodca Muammar Kaddáfí nechal v posledných mesiacoch medzinárodných inšpektorov skontrolovať zbrojné programy. Keď sa v utorok líbyjský minister zahraničných vecí Abdar Rahmán Šalgam stretol v Londýne s premiérom Blairom a šéfom diplomacie Jackom Strawom, bez obalu priznal, že jeho krajina mala technológie na výrobu jadrových zbraní.

Ako sa predávajú

Najhoršou možnosťou je, že sa zbrane dostali do rúk al-Káidy, alebo inej teroristickej organizácie. Zatiaľ čo doteraz boli zbrane hromadného ničenia vnímané ako posledný možný prostriedok, v rukách teroristov sa stávajú prostriedkom prvého úderu, povedal Bush.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident menoval obchodníka, ktorý spolupracoval s Chánom na predaji jadrových technológií. Obchodník Tahír mal pôsobiť v Dubaji a Malajzii a pod zásterkou počítačovej firmy predávať pakistanskú technológiu na centrifúgy na obohatený urán rôznym záujemcom. Nie je známe, kde sa zdržiava.

Riaditeľ CIA George Tenet minulý týždeň menoval malajzijskú spoločnosť Scomi, ktorá minulý rok vyrobila 14 súčiastok centrifúgy a poslala ich do Líbye. Zásielku zadržali Američania na lodi počas utajenej operácie v Stredozemnom mori.

Scomi tvrdila, že súčiastky mali byť dodávkou pre naftárske alebo plynárske zariadenia a za objednávkou stojí spoločnosť GTI, ktorú vlastní britský občan sídliaci v Dubaji. Paul Griffin všetky obvinenia pre denník Guardian poprel. Dubaj je podľa MAAE centrom pre obchodníkov a prostredníkov v nelegálnom obchode s jadrovými zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu

Informácií o predaji jadrových zbraní al-Káide sa objavuje veľa. Ukrajina tento týždeň dementovala správu egyptského denníka Al-Haját, že jej vedci predali kufríkové bomby v afganskom Kandaháre v roku 1998. Takéto zbrane nemáme od roku 1996, tvrdia Ukrajinci.

Opatrenia navrhované Bushom

MAAE musí mať silnejšie nástroje na kontrolu mierového využívania jadrových zariadení.

Mierové využívanie jadrovej energie slúžilo nebezpečným štátom ako prostriedok na obchádzanie zmluvy.

Väčšiu úlohu musí zohrať BR OSN.

Treba zaistiť bezpečnosť zraniteľných jadrových arzenálov v Rusku a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu