Na miesta sekretárok a v oblasti auditu v inštitúciách Európskej únie (EÚ) vypíšu pre Slovákov nové konkurzy. V prvom kole prijímacích pohovorov tu totiž uchádzači zo SR neuspeli. Pre expertov na audit zo SR ponúka únia 20 stálych pracovných miest, podmienkam EÚ však vyhoveli len šiesti. Ako sekretárka môže v EÚ pracovať 160 Sloveniek, len 145 ich prešlo písomkami.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) József Berényi však odmieta, že by Slováci boli v konkurzoch EÚ neúspešní, hoci SR sa ocitla na poslednom mieste z kandidátskych krajín pokiaľ ide o percentuálnu úspešnosť, pretože len 17 percent záujemcov pohovormi prešlo. Berényi však upozornil, že Slovensko patrilo medzi tie štáty, z ktorých sa hlásilo na práce v štruktúrach EÚ najviac ľudí. Percento ovplyvnil aj vysoký počet tých, ktorí boli na konkurz pozvaní, ale neprišli.
Doteraz sa uskutočnilo prvé kolo prijímacích pohovorov na miesta v nižšom manažmente EÚ. Pre SR je tam 130 miest a 230 uchádzačov bolo úspešných. Prejsť však musia ešte ústnou skúškou.
Podľa Berényiho vyhlási Európska komisia v marci konkurz pre stredných manažérov, ktorých môže byť zo Slovenska 15. Kritériá na prijatie sú prísnejšie a národné vlády nemôžu za jednotlivých kandidátov intervenovať. Vyžaduje sa desať rokov odbornej praxe a päť rokov v riadiacej funkcii. Berényi sa domnieva, že slovenský kabinet by mohol čiastočne ovplyvniť výber na najvyššie manažérske posty. Jeden Slovák by mal byť v organizácii EÚ generálnym riaditeľom a dvaja by mali šéfovať odborom.
MZV SR chce pripraviť semináre pre tých, ktorí sa chcú dostať do vyšších funkcií v EÚ. Berényi odmieta zodpovednosť slovenskej diplomacie za to, že doteraz neboli záujemcovia o prácu v orgánoch EÚ dostatočne informovaní. Podľa neho je to vec EK a tých, ktorí sa do zamestnania hlásili. "Z hľadiska vládnej politiky je dôležitý stredný a vyšší manažment," konštatoval Berényi s tým, že MZV preto má záujem pripraviť Slovákov najmä na tieto miesta.