Prednosta Krajského úradu v Trenčíne Daniel Gajdoš povedal, že pre nákup nových áut sa prednostovia rozhodli po príhode žilinského kolegu. Pri návrate zo služobnej cesty mu začalo auto horieť a odborníci neskôr zistili, že išlo o „život ohrozujúcu" poruchu.
Gajdoš hovorí, že po nástupe do funkcie nové auto nechcel a používal sedemročné Audi. „Veľmi rýchlo som sa prebral z klamných ilúzií o extrémnom šetrení na vozidlách, keď som sa dopočul, že žilinský prednosta horel. Ja sa chcem z každej služobnej cesty vrátiť zdravý. Viem, že 1,8 milióna je veľa peňazí, ale auto môže slúžiť ďalších 6-7 rokov."
Za všetkých krajských prednostov napísal na ministerstvo vnútra list, aby pre ich autá stanovilo životnosť 250- až 300-tisíc kilometrov, ale zatiaľ bez ohlasu.
Trenčiansky krajský úrad vlani kúpil nové Audi za 1,756 milióna korún. Najdrahšie auto - Volvo S80 za 1,795 milióna kúpili v Žiline. Úrady v Nitre a Trnave kúpili zhodne autá za 1,688 milióna.
Bratislavský krajský úrad kupoval naraz dve autá za dva milióny korún, do triedy luxusných patrí iba jedno z nich. Krajský úrad v Banskej Bystrici si za 1,55 milióna vybral auto nezverejnenej značky od predajcu vozidiel Mercedes.
Štyri krajské úrady kupovali autá od firmy Porsche Inter Auto v Bratislave. Na nákup päťkrát vypísali verejnú súťaž a dvakrát rokovali bez zverejnenia. Autá kupovali najmä koncom roka.
Auto nekupoval len prešovský úrad, ktorý má z roku 2002 Škodu Superb za 1,3 milióna. (tasr)
Banskobystrický prednosta nemal žiadne auto
Prednosta Krajského úradu v Banskej Bystrici Milan Kepeňa tvrdí, že nákup Mercedesu za asi 1,5 milióna korún bol nutný. Hovorí, že keď prišiel na úrad, nemal auto. „Môj predchodca s jedným nabúral a ojazdené Audi, ktoré kúpili, zobrala polícia, pretože sa zistilo, že bolo kradnuté." Podľa prednostu bol limit na nákup automobilov 1,8 milióna, takže úrad kúpil aj Favorit. Na nákup vypísali verejnú súťaž, prihlásilo sa 8 firiem. Kepeňa odhaduje, že mesačne na služobnom aute najazdí približne 6-tisíc kilometrov, ale aj viac a využíva ho najmä na dlhšie trasy medzi Banskou Bystricou a Bratislavou či Košicami. Dôvodom nákupu kvalitnejšieho auta je vraj najmä bezpečnosť. (wm)