Brusel/Štrasburg 11. februára (TASR) Slovenský kandidát na európskeho komisára Ján Figeľ pokračoval v utorok a dnes v Štrasburgu v konzultáciách so súčasnými členmi Európskej komisie.
Stretol sa s komisárkou pre dopravu a energetiku Loyolou De Palacio, komisárom pre obchod Pascalom Lamym, jeho kolegom zodpovedným za reformu Neilom Kinnockom a komisárom pre vonkajšie vzťahy Chrisom Pattenom.
Už minulý týždeň prijali Figeľa komisári pre regionálnu politiku a rozšírenie Michel Barnier a Günter Verheugen, ako aj predseda komisie Romano Prodi.
Mám veľmi dobrý dojem aj skúsenosť z týchto stretnutí, boli už v takom kolegiálnom duchu, ktorý znamená akceptáciu a základnú dôveru pre spoluprácu, pochvaľoval si Figeľ v rozhovore s TASR.
Podľa jeho slov komisári vyjadrili ochotu spolupracovať a odovzdávať nováčikom skúsenosti. Rozhodnutie o tom, ku komu bude ktorý nový komisár priradený počas ostávajúcich šiestich mesiacov súčasnej komisie, je však na predsedovi Prodim.
Jeho hovorca dnes v Bruseli informoval, že toto rozhodnutie by malo padnúť na budúcu stredu. Najskôr sa chce Prodi osobne stretnúť so všetkými desiatimi kandidátmi.
Zatiaľ stihol okrem Figeľa Poľku, Slovinca, Estónca, Litovku, Maďara, dnes má na programe Lotyšku, vo štvrtok Malťana, zostáva Cyprus a Česká republika.
Český kandidát Miloš Kužvart sa mal s Prodim podľa českých zdrojov stretnúť dnes, ale ochorel, ďalší známy termín je budúci štvrtok. Prodiho hovorca však vyjadril nádej, že šéf komisie sa so všetkými stretne do začiatku budúceho týždňa.
Figeľ už dávnejšie vyjadril záujem pôsobiť v rezorte vonkajších vzťahov s dôrazom na európske susedstvo, vede a výskume, regionálnej politike, prípadne doprave a transporte. Všetky možnosti nechávam otvorené, povedal.
Podľa informácií z útrob komisie však napríklad komisár pre vedu Philippe Busquin nemá záujem deliť sa o portfólio s novým kolegom. Komisár Mario Monti, ktorý je zodpovedný za citlivú oblasť hospodársku súťaž, sa zasa údajne vyjadril, že by nového kolegu pokojne zaúčal, ak by sa mu však ten príliš nemiešal do práce a neliezol do tajných dokumentov.
Okrem konzultácií o rozdelení práce prebiehajú už aj technické prípravy EK na príchod desiatich nových komisárov. Obrovský okrúhly stôl na 12 poschodiach bruselského paláca Breydel, za ktorým sa stretáva zatiaľ 20-členné kolégium, sa zmenil na oválny, pretože k nemu pridali desať nových miest.
Noví komisári už tiež vedia, koľko ľudí budú mať v prechodnom období vo svojom tíme. Pôjde o troch diplomatov, ktorí budú členmi provizórneho kabinetu, a štyroch ľudí v sekretariáte. Komisia nováčikom odporúča, aby sekretariát tvorili jeden asistent, dve sekretárky a jeden tzv. poslíček.
S nomináciou na post komisára prišiel aj zvýšený záujem najmä zahraničných médií, ktorý cíti aj Figeľ. Tých médií je teraz podstatne viac a cítim, že to súvisí aj s nomináciou, povedal bývalý hlavný vyjednávač SR s EÚ.
Po sérii siedmich stretnutí sa dá povedať, že Figeľ osobne pozná už takmer polovicu súčasnej komisie. Spomedzi kolegov z ostatných vstupujúcich štátov sa pozná s Poľkou Danutou Hübnerovou, Maďarom Péterom Balászom a Slovincom Janezom Potočnikom všetci boli zapojení do prístupových rokovaní s úniou.
Všetci súčasní a budúci komisári sa majú prvýkrát spoločne stretnúť v polovici marca.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem