Pre protézy beznohého Angličana navrhli Nemci pokoj zbraní

Pred rokom 1989 vedelo asi každé malé dieťa vo východnom bloku, kto je to Meresjev - beznohý sovietsky letec, ktorý mal počas vojny zostreliť 11 nemeckých lietadiel. Už málokto vedel, že Meresjev sa volal v skutočnosti Maresjev a meno ...

Pred rokom 1989 vedelo asi každé malé dieťa vo východnom bloku, kto je to Meresjev - beznohý sovietsky letec, ktorý mal počas vojny zostreliť 11 nemeckých lietadiel. Už málokto vedel, že Meresjev sa volal v skutočnosti Maresjev a meno mu poplietla sovietska propaganda. Ľudí, ktorí vedeli, že svojho beznohého hrdinu mali aj Briti, bolo ešte menej. Úspechy rodeného Londýnčana Douglasa Badera boli pritom ešte väčšie a rešpekt si vyslúžil aj u pilotov nemeckej Luftwaffe. Narodil sa 10. februára 1910.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Douglas Bader sa dostal k Britskému kráľovskému letectvu (RAF) dávno pred vojnou. Už v roku 1928 ho prijali do leteckej školy. Medzi nadriadenými nebol veľmi obľúbený. Rozčuľoval ich svojou neochotou podriaďovať sa pravidlám a disciplíne. Od vylúčenia zo školy ho zachránili iba výnimočné pilotné kvality.

Jeho kariéru na niekoľko rokov zastavil nešťastný 14. december 1931. Vtedy nezvládol akrobaciu nízko nad zemou a havaroval. Život mu lekári zachránili len za cenu amputácie oboch nôh.

Hneď, ako dostal nové protézy, pustil sa do tréningu. Dokonca mu dovolili aj skúšobný let v cvičnom lietadle pred komisiou. Nepresvedčil, z letectva musel odísť v roku 1933.

Ďalšiu šancu dostal až tesne pred začiatkom vojny. RAF potrebovalo každého pilota. Vo februári 1940 bol konečne opäť v bojovej jednotke. Mal už 30 rokov a patril medzi najstarších pilotov. Po dvoch mesiacoch vlastnou vinou už ako veliteľ perute opäť havaroval. Okrem otraseného sebavedomia sa mu nič vážne nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro prišli aj úspechy. Prvý zostrel získal pri krytí evakuácie britských a francúzskych vojsk z francúzskeho Dunkerque. Bader mal údajne strach z lietania nad morom. Vraj sa bál, že ho protézy v prípade pristátia na hladinu mora stiahnu pod vodu. Vyplnil si ich preto pingpongovými loptičkami, aby ho nadnášali. Pri jednom lete mu však vo veľkej výške začali praskať a Bader sa zľakol, že je pod nepriateľskou paľbou.

Najväčšiu slávu si vyslúžil ako veliteľ 242. perute. Tvorili ju kanadskí piloti. Keď počuli, že ich bude viesť beznohý veliteľ, báli sa, že bude stále sedieť za stolom a do vzduchu s nimi nevzlietne. Svojou charizmou a bojovým zápalom si ich čoskoro získal.

Pod Baderovo velenie postupne RAF podriadila ďalšie štyri jednotky. Medzi nimi aj slávnu 310. československú peruť. Vytvorilo sa tak duxfordské krídlo, po jeho veliteľovi ho volali aj Baderov wing.

SkryťVypnúť reklamu

Počas Bitky o Britániu táto jednotka odviedla veľmi dobrú prácu. Za jediný mesiac najťažších bojov vďaka nej z oblohy spadlo 152 nemeckých lietadiel.

Úspechy prišli aj vďaka novej taktike, ktorú zaviedol Bader. Proti nepriateľovi sa snažil nasadzovať čo najviac britských stíhačiek naraz. Do augusta 1941 mu priniesla 22,5 zostrelu nemeckých strojov na jeho osobné skóre. Vtedy sa počas súboja s nemeckými stíhačmi nad Francúzskom zrazil s jedným z nich. Svoje lietadlo musel opustiť na padáku. Jedna s protéz sa mu pritom zachytila v kokpite a takmer mu zabránila vo výskoku. Podarilo sa mu to až potom, ako ju zlomil, ale definitívne o ňu prišiel.

Krátko po zoskoku Bedera Nemci zajali. Prejavili sa ako veľkorysí protivníci. Prostredníctvom rádia do Londýna vyslali správu: „Douglas Bader je nažive. Vyhlasujeme zajtra na jednu hodinu pokoj zbraní. Vyšlite bombardér, ktorý dovezie jeden pár protéz. Nad kanálom ho bude čakať dvojica Bf 109, ktorá poletí ako sprievod."

SkryťVypnúť reklamu

Briti v stanovenom čase neprileteli, nechceli, aby to využila nemecká propaganda. Počas bežného náletu však jedno z lietadiel nenieslo bomby, ale debnu s protézami, ktorú zvrhlo nad nemeckým letiskom St. Omer, v blízkosti ktorého bol Bader v zajatí.

Tam sa stretol aj s Adolfom Gallandom, slávnym generálom Luftwaffe. Ten ho zobral na letisko, kde ho predstavil svojim pilotom. Dokonca mu dovolil sadnúť si do nemeckej stíhačky. Žiadosť o let mu však Galland zamietol. Určite vedel prečo.

Bader bol notorický utečenec. O útek sa pokúsil niekoľkokrát. Prvý raz hneď z nemocnice, keď si z plachiet urobil lano, po ktorom sa zošplhal z druhého poschodia. Neúspešných útekov bolo ešte viac. Nakoniec Nemci Badera umiestnili do zajateckého tábora Colditz. Bol to prísne strážený stredoveký hrad, z ktorého sa už ujsť nedalo.

SkryťVypnúť reklamu

Po vojne Bader založil nadáciu na pomoc deťom postihnutým rovnako ako on.

Zajtra - vznik Prahy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 854
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 027
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 927
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 829
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 127
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 388
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 341
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu