ích roztokov či kremácia a vynašla mrazivú alternatívu.
Metóda je založená na sublimačnom sušení mŕtvych tiel, teda sušení počas zmrazeného stavu, pomocou tekutého dusíka. Zvukové vibrácie potom rozdrvia pozostatky na jemný prášok, ktorý možno „vrátiť do ekologického cyklu". „Náš ekologický pohreb redukuje nepriaznivý vplyv na naše najdôležitejšie zdroje - vodu, vzduch a pôdu," vysvetľuje šéfka firmy Promessa Organic Susanne Wiighová-Maesaková.
Po procese zmrazovania sú pozostatky v sypkom stave uložené do schránky vyrobenej z kukuričného škrobu a pochované do plytkého hrobu. Pôda podľa Susanne „premení rakvu a jej obsah počas šiestich mesiacov na kompost." Príbuzní zosnulého môžu na tomto mieste vysadiť krík alebo strom. „Kompost vyživuje rastlinu a tá sa stane symbolom mŕtveho, takže vieme, kam sa telo nášho blízkeho dostalo," vysvetľuje Susanne, ktorá by sa vraj po smrti rada stala bielym rododendrónom.
Úrady v Joenkoepingene 328 kilometrov juhozápadne od švédskej metropoly Štokholmu sú podľa Susanne pripravené o niekoľko rokov začať prevádzku svojho prvého zariadenia na sublimačné zmrazovanie tiel. Podľa šéfa pohrebnej správy v Joenkoepingene sú „zelené pohreby" vo Švédsku stále populárnejšie a hlavne mladší ľudia sú touto myšlienkou nadšení, píše spravodajský server BBC News. (čtk)