V Moskve je dnes podozrivé všetko: nervózni ľudia, malé i veľké batožiny. Psychológovia i špecialisti z tajných služieb rozdávajú rady, ako spoznať atentátnika. FOTO - TASR/EPA
Ak vedľa vás na stanici autobusu či v metre stojí niekto, kto je zjavne nervózny, stále sa obzerá, má na sebe staré, tmavé šaty, olizuje si často pery, pretože má sucho v ústach, jeho objem tela je väčší, než by zodpovedalo fyziognómii tváre, či drží väčšiu batožinu, choďte čo najrýchlejšie preč. Keď vás už nevidí, upozornite políciu. To je jedna z mnohých praktických rád, ktoré rozdávajú po piatkovom útoku v moskovskom metre psychológovia i špecialisti z tajných služieb.
Kamikadze však nemožno podľa náčelníka Katedry psychológie Vojenskej univerzity ruského ministerstva obrany Alexandra Karajaniho spoznať vždy. Záleží na motívoch, ktoré ho k činu vedú. Ak ide o duševne chorého človeka, ktorý má potlačený pocit strachu, potom sa nemusí v inkriminovanú chvíľu nijako prejavovať.
„Normálny človek tesne pred smrťou musí cítiť obrovské vzrušenie, strach, nenávisť, a to je možné pozorovať na dynamike tváre," tvrdí Karajani.
Moskovčania žijú pod stálym tlakom, čo môže podľa psychológov viesť mnohých z nich k prejavom dlhodobého stresu. Profesor psychológie Alexander Asmolov upozorňuje novinárov na ich zvýšenú zodpovednosť. V oznamovacích prostriedkoch by nemali byť správy, ktoré môžu u tých, ktorí prežili šok, vyvolať posttraumatický syndróm.
V ruských novinách sa však každý deň objavujú pikantné podrobnosti piatkového útoku. Nemenovaný odborník napríklad povedal: „Výbuch musel zorganizovať skvele vyškolený špecialista. Vypočítal to tak, aby z ľudí narobil marmeládu." Ďalší odborníci opisujú, ako v „marmeláde" hľadajú zvyšky ľudských tiel. Opisujú napríklad baterku Duracell, ktorá mala byť časťou bomby. Podľa novinárov bola celá od vlasov, pretože niekomu preletela hlavou.
V tlači sa šíria neoverené informácie - o záhadnej látke, ktorá bola použitá, o tom, že v Moskve existuje tajná teroristická základňa.
Šok však čoskoro vystrieda rezignácia. „Ja sa do práce inak ako metrom proste nedostanem. Nemám auto a z moskovských spacích sídlisk by človek autobusmi do centra mohol ísť hoci aj tri hodiny," hovorí dvadsaťsedemročná Marina, ktorá pracuje v obchode na Tverskej ulici.
Izraelskí špecialisti Rusom radia, aby obmedzili rozmer batožín, ktoré môžu brať do metra. To je však ruská špecialita - predajcovia, trhovníci, prenášači tovaru s obrími taškami a batohmi, všetci používajú metro.
Tajné služby chcú po piatku neobmedzené právomoci. Vo všetkých siedmich ruských mestách, kde majú metro, zaviedli mimoriadne hliadky na nástupištiach, kontroly na vstupe a východe. Nikto však nemôže preveriť denne 7 miliónov Moskovčanov, ktorí používajú metro.